Venedik evleri baskınlara karşı yükseltilebilir

Venedik evleri baskınlara karşı yükseltilebilir.21848
  • Giriş : 21.03.2008 / 21:18:00

İtalya'nın kuzeydoğusunda kanallarıyla ve gondollarıyla ünlü Venedik kentindeki evlerin temellerinin, baskınlara karşı yükseltilmesi olasılığı araştırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

La Stampa gazetesindeki haberde, dünyanın en ünlü ve en çok turist ağırlayan kentleri arasında ilk sıralarda yer alan kentin yetkililerinin, deniz sularının istisnai olarak yükseldiği "acqua alta" dönemlerinde meydana gelen baskınlardan evleri korumak amacıyla "Rialto"adı verilen projeyi incelediği belirtildi.

Haberde, adını kentteki kanalların üzerine ilk inşa edilen ünlü Rialto Köprüsünde alan ve iki İtalyan mühendislik şirketi tarafındandesteklenen projenin Venedik'teki evlerin temellerinin mevcut seviyelerinden bir metre daha yukarı kaldırılmasını öngördüğü kaydedildi.

Proje, temellerinin altına yerleştirilecek pistonlar aracılığıyla faal hale gelecek direkler sayesinde evlerin bir metre kadar yukarıya kaldırılmasını öngörüyor.

Temelleri saatte bir santimetre ve günde toplam 8 santimetre kadar kaldırmak suretiyle binaların yapılarının korunmasını da öngören projedeki zayıf noktaysa maliyeti, çünkü işlemin metrekare fiyatı 2 bin 500 euro.

Ancak projeyi savunanlar, 20'nci yüzyıl boyunca 23 santimetre suya gömülen Venedik kentinin özgün haline kavuşacak olmasının önemine işaret ederek, bu maliyetin karşılanması gerektiğini düşünüyor.

Uzmanlar, 1993 ile 2002 arasında 50'den fazla su baskınına maruz kalan Venedik kentinin bu yüzden daha da dayanıksız hale geldiğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious