Venezüella Çin'e petrol satacak

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Rafael Chavez, ülkesinin Çin'e günlük 500 bin varil ham petrol satacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'de 22-27 Ağustos tarihleri arasında resmi temalarda bulunacak Chavez, ziyaretinde son yıllardaki yakın dostu Çin ile ticari ilişkileri masaya yatıracak. 6 gün sürecek ziyaretinde Chavez, yüzde 10'nun üzerindeki büyüme hızıyla dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olan ve buna paralel olarak her geçen gün enerjiye karşı ihtiyacı artan Çin'e daha çok petrol satma konularını görüşecek. Chavez başta Çin lideri Hu olmak üzere diğer üst düzey Çinli yetkililerle de görüşecek.


ÇİN İLE İLİŞKİLERİN DERİNLEŞMESİNİN AMACI ABD'NİN ÜSTÜNLÜĞÜNE SON VERMEK

Chavez, Pekin'e varışında yaptığı açıklamada Çin ile ilişkilerini daha da geliştirmek istediklerini ve Pekin'den 12 adet Çin yapımı petrol arama makinesi almayı ve bu alanda ayrıca Venezüella'da 12 adet yeni ortak fabrika kurmayı planladıklarını söyledi. Çin'i örnek bir ekonomik model olarak gösteren Chavez, Çin'in de ülkesindeki fiber optik komünikasyon networku kurulmasına, altın madenlerinin iyileştirilmesine ve demiryollarının geliştirilmesi ile tarım sulama sisteminin kurulmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Chavez konuşmasında ABD'nin hegemonyasına karşı '' çok kutuplu'' bir dünya oluşturulması adına Çin ile ilişkilerin derinlemesine geliştirilmesinin kendi hükümet çabalarının bir parçası olduğunu vurguladı. Chavez, ABD'yi, gelişmiş askeri teknoloji gücünü kullanarak, Venezüella gibi ülkelere kabadayılık etmekle suçladı.

ANA KONU PETROL

Chavez'in ziyaretinin en önemli konusu Çin ile yakın enerji işbirliği ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi olarak öne çıkıyor. Ziyaretin bir başka amacının ise ABD karşıtlığı politikasına komünist Çin'den destek bulması.

Dünyanın en büyük 4. ekonomisine sahip Çin enerji tüketiminde dünyada ikinci sırada yeralıyor. Güney Amerika'da yer alan ve dünyanın en büyük 5. petrol ihracatçısı konumundaki Venezüella, günlük 1.5 milyon varil petrolü ABD'ye satıyor. Ancak Venezüella için Çin pazarı ABD'nin alternatifi durumunda gözüküyor. Çin de Ortadoğu'dan başka diğer bölgelere başvurarak, yaptığı petrol ithalatını çeşitlendirme yoluna gidiyor.

Bugün Çin Cumhurbaşkanı Hu tarafından Çin Büyük Halk Sarayı'nda askeri törenle karşılanacak Chavez'in burada iki ülke arasında petrol alanında ortak projeler, telekomünikasyon ve demiryolu alanlarında anlaşma imzalanması bekleniyor.

ÇİN, GÜNLÜK 500 BİN VARİL PETROL ALACAK

Chavez, bu ayın başında, ülkesinin 2012'ye kadar günlük 5.8 milyon varil ham petrol üretmesi halinde günlük 500 bin ila bir milyon varil arasında ham petrolü Çin'e satmayı önermişti. Venezüella şu an Çin'e günlük 150 bin varil ham petrol ve diğer petrol ürünleri satıyor. Venezüella bu rakamın bu yıl günlük 200 bin varile çıkarılacağını planlıyor. Ancak Chavez, Venezüella devlet televizyonuna dün gece yaptığı açıklamada ülkesinin Çin'e gelecek 5 yıldan fazla günlük 500 bin varil ham petrol satacağını kaydetti. Chavez, Çin'in ülkesi için en büyük pazar olduğunun altını çizdi.

Uzmanlar, Venezüella'nın planına göre her şeyin yolunda gitmesi durumunda Çin'e yapılacak petrol satışının daha da artacağını belirtiyor. Venezüella'nın yapacağı petrol ihracatında taşıma süresinin uzun olması ve sigorta ücretlerinin artmasından dolayı 3 dolar indirimi kabul edeceği de ifade ediliyor.

Gözlemciler Çin'in he ne kadar Venezüella petrolünün içindeki yüksek sülfür oranından dolayı diğer kaynaklardan alınan petrole göre maliyetinin daha pahalı olmasına karşın Venezüella petrolünü alacağını dile getiriyor. Söz konusu ticaretin iki tarafa da pahalıya mal olmasına karşın Çin ile Venezüella'nın uzun süreli çıkar ilişkisine dayalı ilişkileri geliştirmek için bu ticareti gerçekleştirecekleri yorumu yapılıyor.

Venezüella'nın enerji sektörüne ilgi duyan Çin'in devlete ait Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC)'nin 4 yıldır zengin petrol yataklarının bulunduğu Orinoco nehri havzasında petrol arama sözleşmeleri bulunuyor. Chavez, bugün CNPC ve China Petroleum and Chemical Corp (Sinopec) ile bu bölgendeki petrolün ortak İşletimi anlaşmasını Pekin'de imzalayacağını açıkladı. Anlaşmalar arasında 18 tankerin yapımı ve bu tankerlerle Çin'e petrol taşınması ile Venezüella'nın petrol üretim kapasitesini arttırmak için Çin yapımı 12 petrol arama donanımı anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

Chavez ayrıca geçen hafta ülkesinin kiralama bağımlılığından kurtulmak için Çin'den petrol taşıyan süper tanker alacağını ve bu ülkeyle petrol araştırmaları anlaşması imzalayacağını açıklamıştı.

ÇİN VE HİNDİSTAN ÖNEMLİ PAZAR

Venezüella için Çin kadar Asya'nın diğer büyük bir ülkesi olan Hindistan'ın da önemli olduğu belirtiliyor. Zira devlete ait Venezüella Petrol Şirketi başkan yardımcısı Luis Vierma, Çin ve Hindistan gibi ülkelerle ticaretteki önceliğin çok önemli olduğunu açıklamıştı.

Chavez'in bu ziyareti 1999'da iktidar olduktan sonra Çin'e yaptığı 4. ziyareti oluyor. Venezüella'nın Pekin Büyükelçisi Rocio Maneiro bu ziyaretin iki ülkenin sağlam '' stratejik müttefik'' ilişkisini oluşturacağını söylerken, Çin'in Venezüella'nın tabii bir müttefiki olduğunu ve aynı durumun Çin için de geçerli olduğunu ifade etti.

ÇİN ABD'YE AÇIKÇA MEYDAN OKUYOR

Caracas Metropolitan Üniversitesi'nden politika uzmanı Elsa Cardoso, gizlice büyüyen Çin'in ABD'nin hamiyetine yavaş yavaş son vereceğini belirterek, Çin'in bunun farkında olduğunu ancak ABD'ye açıkça meydan okumadığını söyledi. Cardoso , '' Çin açık olarak ABD'ye meydan okumayı sevmiyor ve taraf tutmadan ve ABD'yi sinirlendirmeden dizginlerini nasıl tutacağını biliyor.'' dedi.

Chavez, Pekin'de ayrıca Cuma günü Çin Meclis Başkanı ve ülkenin 2. adamı konumundaki Vu Bangguo ve Başbakan Vın Ciabao ile de görüştükten sonra ülkenin doğusundaki Şangdong eyaletine geçerek burada kömür ve altın madencilik şirketleriyle temaslarda bulunacak. Çin'in Shandong Gold Group ve Yankuang Group şirketleri ortak olarak Venezüella'da altın madeni geliştiren şirketler olarak biliniyor. Shangdong Gold Group, Venezüella'da 21 milyon dolarlık altın madeni yatırımı bulunuyor ve operasyonlara bu yılın sonunda başlanması bekleniyor.

Chavez Çin'den sonra Malezya ve Angola'ya geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious