Venezuella'daki referanduma testek

Venezuella'daki referanduma testek.18298
  • Giriş : 17.02.2009 / 20:50:00

ABD yönetimi, Venezuela'da, devlet başkanı Hugo Chavez'in yeniden seçilmesine olanak sağlayan referandumun demokratik olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gordon Duguid, Venezuela'daki referundumda kimi sıkıntılar olduğuna dair yakınmalar bulunsa da seçim sürecinin genel olarak demokratik sürece tam uyumlu olduğunu söyledi.

Duguid, ''referandum sonucunun ABD'de memnuniyetle karşılanıp karşılanmadığı'' sorusuna ise, ''Bu, Venezuela halkının sorunu'' yanıtını verdi.

Uzmanlar, ABD'ye yönelik ağır eleştirileriyle tanınan Chavez ile ilgili referandumunun sonuçlarını Washington yönetiminin ''demokratik'' diye değerlendirmesinin nadir görülen bir olay olduğunu belirtiyorlar.

Hugo Chavez'in bu göreve seçilme sınırlamasını kaldıracak anayasa değişikliğinin değerlendirildiği referandumda, değişikliğe ''evet'' diyenlerin oranı yüzde 54,36, ''hayır'' diyenlerin oranı ise yüzde 45,64 olmuştu.

Venezuela Anayasası, Chavez'in, görev süresinin dolacağı 2012'den sonra bir daha seçilmesini engelliyordu.

Chavez, ilk olarak 1998'de devlet başkanı seçildikten sonra 2 Şubat 1999'da göreve başlamış, Anayasa Değişikliği yaptırarak 2000 yılında yeni bir seçimle 6 yıllığına yeniden devlet başkanlığına seçilmişti. Chavez, 2006'daki seçimi de kazanarak 2012'ye dek devlet başkanı olma hakkını kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*