Venüs Halı Yıkama halıları bozdu, şimdi de mahkemelik oluyor

Venüs Halı Yıkama halıları bozdu, şimdi de mahkemelik oluyor.15013
  • Giriş : 17.08.2017 / 13:29:00
  • Güncelleme : 17.08.2017 / 13:29:59

Bakırköy Venüs Halı Yıkama firması, müşterisinin halılarını neredeyse kullanılamayacak hale getirdi. Üstüne ilgisizlik de eklenince mahkeme koridorları kaçınılmaz oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son zamanlarda Türkiye'nin tüm bölgelerinde binlerce halı yıkama atölyeleri açıldı. Her geçen zaman artan merdiven altı halı yıkama atölyesi sayısına, denetimsizlik ve ilgisizlik de eklenince mağduriyetler kaçınılmaz oldu.

Birçok internet sitesinde de halı yıkama firmalarının mağdur ettiği insanların mesajlarıyla doldu.

İstanbul'un Bakırköy ilçesinde hizmet veren Venüs Halı Yıkama, müşterisini mağdur eden firmalardan birisi. Evinin halılarını yıkatmak için bu firmaya ulaşan bir vatandaş, yüzde 100 aksilikten oluşan yeni halılarının tamamen bozulmuş bir şekilde teslim edildiğini belirtiyor. Üstelik bu durumu firma yetkililerine haber vermesine rağmen pek oralı olunmamış.

Şikâyetçi olacağını söyleyen müşterilerine “istediği yere şikâyet edebileceği” telkininde bulunan firmanın ürünleri teslim aldığına dair bir belgesi var ancak teslim ettiklerine dair bir belge ya da fatura yok. Kapıdan halıları teslim edip ödeme alan firma görevlileri, aldıkları bedel karşılığında herhangi bir fatura ya da belge bildiriminde bulunmuyor. Müşterinin elinde güvenlik kamerası görüntüleri ve halıların personeller tarafından teslim alındığına dair bir belge var fakat firma tüm bunlara rağmen çözüm konusunda sessiz ve ilgisiz.

Sikayetvar.com internet sitesinde de Venüs Halı Yıkama ile ilgili yazılmış şöyle bir bilgi bulunuyor:

“Henüz 3 aylık Pierre Carden halımız ile birlikte evdeki halıların canına okudular. % 100 akrilik olan halılar koyun yününe döndü. Bakırköy'deki yerlerini telefonla aradım, "ilk defa halı yıkamıyoruz" gibi bir tepkiyle karşılaştım. Eve personel göndererek inceleteceklerini söylediler, bir gün sonra arayıp "ekip gelmeyecek, istediğinizi yapabilirsiniz" dediler. Medyaya servis etmekten, forumlarda duyurmaktan ve hukuki yollardan hak aramaktan ve Sikayetvar.com'a şikayet etmekten başka yolu bırakmadılar.”

Halı yıkama hizmetinin mağdur ettiği vatandaşların izleyeceği iki yol bulunuyor. Bunlardan ilki bulundukları ilçenin kaymakamlıklarında bulunan tüketici heyetlerine başvurmaları. İkinci adım ise tüketici mahkemelerinde haklarını aramaları. Ancak mahkeme harçlarını ödemek istemeyen vatandaşlar mahkemeye gitme yolunu tercih etmiyor. Oysa dava sonunda bilirkişi raporuyla haksızlığı ortaya çıkan firma yetkilileri, zararın tazminini gerçekleştirirken aynı zamanda da mahkeme masraflarını ve vekâletlik ücretlerini ödemek zorunda kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*