Veraset vergisi kalkıyor

Veraset vergisi kalkıyor.11049
  • Giriş : 02.04.2008 / 10:17:00

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen Yasa Taslağı ile veraset vergisi kalkıyor, ivazsız (karşılıksız) intikal olarak nitelenen eşya piyangoları, yarışmalar ve bağışlar ise Gelir Vergisi Kanunu içine alınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, Veraset ve İntikal Vergisini yeniden düzenleyen Kanun Taslağı, Başbakanlıkta değerlendiriliyor.

Yeni düzenlemede, ölüm nedeniyle mal intikallerinden vergi alınması uygulamasına son veriliyor. Bu şekilde veraset vergisi tümüyle ortadan kalkmış oluyor.

-YARIŞMA VE ÇEKİLİŞLER GELİR VERGİSİNE TABİ-

Veraset vergisini kaldıran taslak, intikalleri ise gelir vergisi kapsamı içine alıyor.

Buna göre, ivazsız intikal olarak değerlendirilen bağışlar, çekilişler ve yarışmalar, yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından Gelir Vergisi Kanunu içinde vergilendirilecek.

Yarışma, çekiliş ve bağış yoluyla elde edilen gelirler, gelir vergisinin bir unsuru sayılacak.

Yarışma ve çekilişlerde, bu gelirlerin mevcut haliyle 2 bin 216 YTL'si vergiden istisna tutulacak. Yarışma ya da çekilişi düzenleyen kuruluş, şimdi de olduğu gibi istisnayı aşan bölümden stopaj kesecek ve bunu Maliyeye intikal ettirecek. Kalan kısım da hediye ve çekiliş ikramiyesi olarak katılımcıya aktarılacak.

İstisna tutarı da, diğer vergi hadlerinde olduğu gibi her yıl yeniden belirlenecek.

-KİŞİLERE EV YA DA ARABA BAĞIŞLANMASI

Kişilere ev ya da araba bağışlanması gibi yöntemlerle gerçekleşen ivazsız intikallerde ise normal gelir vergisi tarifesi içinde hareket edilecek.

Ancak veraset ve intikal vergisinde ivazsız intikallerle ilgili vergi tarifesinin, gelir vergisi tarifesinden çok farklı olması ve vatandaşın da vergi yükünün artmaması için, vergilemede 'devredilen değerin belli bir yüzdesi' esas alınacak. Bu şekilde yeni Kanun çıktıktan sonra da, ivazsız intikallerdeki vergi yükü değişmeyecek.

Veraset vergisini kaldırırken, ivazsız intikallerde vatandaşın vergi yükünün aynı kalmasına özen gösterildiğine işaret eden bir Maliye yetkilisi, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

''Mevcut veraset ve intikal vergisi tarifemizde ilk dilimdeki gelir tutarı 150 bin YTL, bunun vergi oranı da yüzde 10. En üst dilimde ise yüzde 30'luk oranın matrahı '2 milyon 530 bin YTL'nin üstü' olarak düzenlenmiş durumda.

Gelir vergisinde ise ilk dilim 7 bin 800 YTL ve buna yüzde 15'lik oran uygulanıyor. Matrahın 44 bin 700 YTL ve üstü olduğu son dilim ise yüzde 35'lik vergiye tabi durumda.

İvazsız intikallere gelir vergisindeki bu tabloyu aynen uygularsak, vergi yükü artar. Vergi yükünün sabit kalması için, yeni sistemde intikal eden gelirin belli bir yüzdesi esas alınacak ve bu tutar gelir vergisine tabi tutulacak. Bu şekilde mükellef bugünkünden daha fazla bir vergi ödememiş olacak.

Yeni Kanun yürürlüğe girdiğinde, bu durumdaki vatandaşlar da, ivazsız intikalin olduğu yılı takip eden Mart ayı içinde gelir vergisi beyannamesi verecek ve vergisini ödeyecek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious