Verdiğiniz kiloları tekrar mı alıyorsunuz?

Verdiğiniz kiloları tekrar mı alıyorsunuz?.7726
  • Giriş : 12.03.2008 / 15:40:00

Verilen kilolarda iki kilogramlık artış normal iken daha fazlası alınıyorsa bunun nedenleri araştırılmalıdır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız, bir sorun var demektir. Kilo koruma dönemlerinde bir veya iki kilogramlık artış, beklenen bir durumdur. Daha fazla kilo artışı yaşanmış ise, bunun nedenleri araştırılmalıdır.

Test yaptırmak şart!
Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Oya Yüksek, kaybedilen kiloların neden geri alındığını şu sözlerle açıkladı: "Zayıflama programına başlamadan önce bazı hormon testleri yapılmalıdır. Hormonlardaki herhangi bir sorun, kısa sürede kilo kaybı sağlamada bir problem oluşturmasa bile, ileriki dönemde kilonun kolay kazanılmasını sağlar." Yüksek, yapılan başlıca diyet hatalarını ise şöyle sıraladı:

Başlıca diyet hataları

1- Çok düşük kalorili diyetler yapmak: Her vücudun belli bir kaloriye ihtiyacı vardır. Şok diyetler, kısa süreli kilo kaybı sağlasa bile sonradan kilo almayı hızlandırır.

2- İdeal kilonun da altına inmeye çalışmak: Cinsiyete, boya ve yaşa bağlı olarak herkesin sahip olması gereken bir ideal kilo vardır. Bu kilonun altına düşülmeye çalışıldığında vücut direnç göstermeye başlar ve koruma dönemlerinde hızlı bir kilo artışı gözlenebilir.

3- Yoyo etkisi: Yoyo etkisi, kilo verip tekrar alma döngüsüdür. Bu, sürekli tekrarlandığında metabolizmayı yavaşlatıcı etki gösterir.

4- Yeme davranışlarının uzun süreli değiştirilememesi: Yeme davranışlarının psikolojik nedenleri zayıflama programına başlanırken mutlaka araştırılmalıdır. Bu problemler çözülmediği sürece, kilo artışı tekrar kendini gösterir.

Formunuzu korumak için
* Mutlaka gerekli olan testleri yaptırın.
* Kendi başınıza değil, uzmanlardan yardım alarak kilo verin.
* Kendinize uygun olan kalori değerleri içinde, dengeli ve yeterli beslenerek zayıflayın.
* Uzun süreli yaşam tarzı değişikliğini benimseyin. Kendinize kısa süreli hedefler koymayın.
* Fiziksel aktivitelerinizi artırın. Bol bol yürüyün.
* Gerekirse, beslenme destek ürünleri ile koruma döneminde kilo artışı yaşanması engellenebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious