'Verem, başlangıçta soğuk algınlığına benzer'

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Denizli Devlet Hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Baturalp Abduşoğlu, veremin başlangıçta soğuk algınlığına benzer öksürük, balgam, iştahsızlık ve terleme gibi şikâyetlerle başladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7-13 Ocak Verem Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Abduşoğlu, bu hastalığının günümüzde de sıklıkla görüldüğünü, bu sebeple 15 günden fazla devam eden öksürük, balgam çıkarma, iştahsızlık, terleme, zayıflama, bazen öksürükle balgamda kan gelmesi gibi şikâyeti olanların sağlık kuruluşlarına başvurmasını istedi.

Veremin bulaşıcı bir hastalık olduğunu ifade eden Abduşoğlu, "Açlık, yorgunluk veya havasız ve kapalı ortamlarda bulunma gibi hijyenin bozulduğu durumlarda tüberküloz gelişmeye zemin hazırlar. Günümüzde ise ailede tüberkülozlu birinin olması, kışla, kahvehaneler, kafeler gibi toplu bulunulan kapalı ortamlar hastalık riskini artırır. Verem yerleştiği organda erime tarzında, akciğerlerde böbreklerde kanamayla kendisini gösterir. Uzun süreli öksürük, öksürükle aşırı miktarda kan gelmesi ve tekrarlanması uyarıcı olmalıdır." dedi.

Özellikle akciğer tüberkülozunun hava yoluyla yayıldığından toplum için halen tehdit oluşturduğunun altını çizen Abduşoğlu, "Toplumda kahvehaneler gibi kapalı ortamda sigara tüketilmesi, bulunulan ortamda mikrop saçan kişilerin olması, hastalığını bilmeyen yada tedavisi yarım kalmış bireyin olması durumunda tüberkülozun yayılması için uygun bir zemin meydana gelmektedir." diye konuştu.

Günümüzde verem hastalığının tedavi edilebildiğini belirten Dr. Abduşoğlu, "Tedavi imkânlarının artmasına rağmen, sigara, ekonomik zorluklar ve yetersiz beslenme gibi tetikleyici faktörler hastalığın ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde hala sorun olarak kalmasına neden olmaktadır." şeklinde konuştu.

Verem şüphesi olan hastaların öncelikle balgamında verem basilinin olup olmadığını incelendiğini anlatan Abduşoğlu, mikrobun tanının yapılabildiğini tanısı yapılmış her hasta 6 ile 9 ay bazen 1.5 yıl gibi düzenli tedavi edildiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious