Veremi yeterince tanımıyoruz

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de veremden korunma yolları, hastalığın belirtileri, tedavide kullanılan ilaçlara devam etme süresi yeterince bilinmediği için bu hastalıktan ölenlerin sayısı artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Verem hastalığı (tüberküloz) tüm dünyada, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde önemli oranda yayılıyor. 1940'larda her yüz kişiden 2- 3'ü tüberküloz nedeniyle ölüyordu. Türkiye'de 10- 20 milyon arasındaki kişinin bu hastalığı taşıdığı biliniyor ve bu insanların yüzde 5 -10'unun hayatlarının bir döneminde verem hastası olacağı tahmin ediliyor. Türkiye'de yılda 25- 30 bin yeni tüberküloz hastası ortaya çıkıyor. Türkiye'de verem savaş derneklerine kayıtlı hasta sayısı 2000 yılında 18 bin 38.

Kimi veremliler bir ay ilaç aldıktan sonra iyileştiğini düşünerek ilaç kullanmayı bırakıyor. Hastalıktan kurtulmak için altı ay boyunca devamlı ilaç kullanımı şart. Bırakılan tedaviler nedeniyle verem hastalarının yüzde 6'sı ilaca karşı direnç kazanıyor. Bu sayı da dünya ortalamalarının üzerinde kabul ediliyor ve ciddi bir tehlike olarak görülüyor.

Halk arasında 'ince hastalık' olarak bilinen vereme vücut direnci zayıf olan kişilerin yakalanma olasılığı fazla. Veremin en önemli belirtisi öksürük. Bazı kimseler öksürüğün sigaradan kaynaklandığını sanarak tedavi olmaya gitmiyor.

Verem Savaş Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Prof. Dr. Ferit Koçoğlu, verem hastalığı nedeniyle Türkiye'de her yıl iki bin kişinin hayatını kaybettiğini vurguluyor. Koçoğlu, 21. yüzyılda verem sebebiyle bu kadar kişinin ölmesini hastalık hakkında yeterince bilgi sahibi olunmamasına bağlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verem hastalarının tedavisinde doğrudan hekim denetimli tedaviyi önerdiğini vurgulayan Koçoğlu, "Maalesef ülkemizde bu yeterince uygulanmıyor. Verem hastaları bir ay ilaç aldıktan sonra iyileştiğini düşünerek ilaç kullanmayı bırakıyor. Hâlbuki hastalıktan kurtulmak için altı ay boyunca devamlı ilaç kullanımı şart. Bu yapılmazsa vücut bir ay boyunca kullanılan ilaca bağışıklık kazanabilir. İlaca bağışıklık kazanan hastanın tedavisi çok zorlaşır. Bu yüzden hayatını kaybeden çok sayıda verem hastası var. Bunun önüne geçmek için doktor denetimli verem tedavisini geliştirmek zorundayız. Eğer bu sağlanırsa verem hastalarının ilaçlarını her gün doktor kontrolünde kullanması sağlanacaktır." diyor.

Verem mikrobunun tarihin en eski çağlarından bu yana insan sağlığını tehdit ettiğini dile getiren Koçoğlu, insanların üçte birinde verem mikrobunun bulunduğuna dikkat çekiyor. Verem mikrobunun çoğalmak ve insan hayatını tehdit eder boyuta ulaşabilmek için vücut direncinin zayıf düşmesini fırsat bildiğini haber veren Koçoğlu, "Yeterli ve dengeli beslenemeyenler, şeker hastaları, sürekli yorularak stres altında çalışanlar ve havasız yerde yaşayanların vücut direnci yeterli olmadığı için bu kişilerin verem hastalığına yakalanma ihtimali yüksek" bilgisini veriyor.

Prof. Dr. Koçoğlu, verem hastalığının en önemli belirtisinin öksürük olduğunu hatırlatarak, 10 gün boyunca aralıksız öksürük şikayeti duyan kişilerin kesinlikle doktora gitmesi gerektiğini kaydediyor. Ülkemizde bazı kişilerin verem hastası olduğunu bilmeden hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğinin altını çizen Koçoğlu, bazı vatandaşların öksürüğün sigaradan kaynaklandığını sanarak tedavi olmaya gitmediğini anlatıyor.

Prof. Dr. Koçoğlu, Türkiye'nin veremle savaş konusunda gelişmiş ülkelerin çok gerinse olduğunun altını çiziyor. Koçoğlu, veremin tedavisinin 1950'li yıllardan bu yana kolaylıkla yapılabildiğini anımsatarak, "Tedavi bulunmadan önce ülkemizde birinci hastalıklı ölüm nedeni olarak verem hastalığı gösteriliyordu. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmalara göre verem hastalığı ülkemizdeki ilk on ölüm sebebi arasına giriyor. Veremle savaş konusunda ülke olarak daha ciddi çalışmalar yapmalı, hastalıkla savaş mantığını gündemden düşürmemeliyiz. Veremden en çok ölümün görüldüğü ülkeler Afrika ülkeleridir. Biz bu ülkeler kadar zor durumda değiliz" değerlendirmesini yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious