Vergi affı ve prim affı son gelişmeler, ayrıntı

Vergi affı ve prim affı son gelişmeler, ayrıntı.14290
15.11.2010 / 22:11:18

SMMM yazar Cihat Ertürk, vergi affı ve prim alacaklarına ödeme kolaylığı detaylarının netleştiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


CİHAT ERTÜRK yazdı...
cihaterturk@gmail.comDeğerli okuyucular,

2008 ve 2009 yıllarında yaşanan global ekonomik kriz sürecinin ülkemizin üzerindeki etkisi  vergi mükelleflerinin ve işverenlerin kamuya olan borçlarının birikmesine neden oldu. Bu durum  kamu alacaklarının bütçedeki yerini artırdı. Vergi, SSK ve Bağkur Primlerinden oluşan kamu alacakları gecikme zamlarıyla birlikte 100 Milyar TL’nin üzerinde. Böylece hükümet hem alacakların tahsili hem de vatandaşların borçlarını kolaylıkla ödeyebilmesi  için  bir  yasa tasarısı hazırlama sürecine  girdi.

Hükümetin ekonomiden sorumlu yetkili isimlerinin yaptıkları açıklamalara bakılırsa vergi  ve SGK prim borçlarına ödeme kolaylığı getiren tasarının kapsamı ile ilgili detaylar şöyle:

Yapılandırma Çalışması  Başbakanlıkta

Vergi ve prim borçlarıyla ilgili düzenleme hazır  ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre  düzenlemenin ayrıntıları  Başbakan Recep Tayyip Eroğan’a sunuldu. Başbakan’ın  düzenleme üzerindeki görüşü alındıktan sonra süreç tamamlanacak.

Krizin etkisiyle ödeme sıkıntısı çeken mükellefler için yeni bir yapılandırma programı olacak.

Düzenlemeye göre ana paralar mutlaka alınacak, faiz ise enflasyon ile güncellenecek ve böylece taksitlendirme yapılacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Kurumlar vergisi, katma değer vergisi, hatta belediyelerin emlak vergileri, pek çok vergiler, burada söz konusu sosyal güvenlik primleri, elektrik borçları ve vatandaşların bütün borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Teknik Çalışma  Tamamlandı

Başbakanlıktan çıkacak değerlendirmeye göre yeniden yapılandırmada, vergi, prim ve gümrük alacaklarıyla ilgili teknik çalışmada sona gelindi.   Çalışmaya göre, kesinleşmiş vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırma kapsamına alınabilecek.

Tasarı Kapsamı  Genişleyebilir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kapsamın genişleyip genişlemeyeceğinin çalışmalar sonucunda netleşeceğini açıkladı.

İhtilaflı alacaklar, trafik cezaları ve diğer cezalar, belediyelerin tahsil ettiği vergiler ve su gibi alacaklar ile TEDAŞ’ın alacakları gibi hususlarda henüz karar verilmedi.

Borç Aslına  Af Yok – Taksitlendirme Yapılacak

Yapılandırma kesinlikle af niteliğinde olmayacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da özellikle bu noktaya vurgu yaptı: "Biz af niteliği taşıyan bir uygulama yapmak istemiyoruz... Şöyle ya da böyle ödemeyen veya ödeyen kişilerin borçlarını silerek adaletsizlik gerçekleştiremeyiz. Dolayısıyla ana parayı muhafaza etmek zorundayız."
Borçların ödenmesinde 12-24 ya da 36 aylık ödeme planları uygulanacak. Faizler ise ana para üzerinden enflasyon oranı uygulanarak yansıtılacak.

Kasım Ayı İçerisinde  Netleşecek

Ekonomi yönetimi, düzenlemeyi Kasım ayı içerisinde tamamlamak için çalışıyor.

Ali Babacan, "Ne 2010 gerçekleşme tahminimize ne de 2010 bütçemize buralardan gelecek tahsilatı hiç yazmadık, buradan ne gelirse ilave olacak ve önce bir gelir belli olsun, ondan sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz. Bir kısmını borçlara, bir kısmını harcamalara veririz" dedi.

Çalışma  Başbakan Erdoğan’ın değerlendirmesinin  ardından da Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelecek.
 
Matrah Artırımı Dahil Olabilir

Maliye Bakanı, çok geniş kapsamlı bir kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin tasarıya şu anda nihai şeklinin verildiğini ifade ederek, "Matrah artımı dahil olmak üzere bazı hususlar gündeme geldi. Ancak bir tasarı nihai şeklini almadan son kararlar verilmeden bu yönde bağlayıcı bir ifadede, açıklamada bulunmak istemiyorum" dedi.
 
Şu an tasarıya nihai şekli verilmediğini ve bu konuya bir kaç kez ilgili bakanlar düzeyinde baktıklarını, Başbakana arz ettiklerini bildiren Şimşek, "Birkaç husus var o konularda nihai şekli verildikten sonra biz size gereken açıklamayı yaparız" diye konuştu.

Sonuç olarak henüz kamuyla paylaşılmayan ancak hükümetin ekonomiden sorumlu kurmaylarının yaptıkları açıklamalardan çıkan detayları sizlerle paylaştık.  Düzenlemeye “Matrah Artırımı” uygulaması da eklenirse, vergi mükellefleri ek beyan vererek ve ek vergi ödeyerek geçmiş dönem vergi incelemelerinden kurtulabilecekler.  Vergi ve sigorta prim alacaklarının ödenmesine ilişkin kolaylığa ilişkin önemli bir beklenti oluştu. Hem 2010 hem de 2011 bütçesinde önemli bir yer alacak olan kamu alacaklarının tahsili açısından düzenlemenin bir an önce yasalaşması bekleniyor.

CİHAT ERTÜRK  - SMMM
Çalışlar Cad. No:44 K:2 D:6 Bahçelievler / İSTANBUL
Tel & Faks: 0212 - 502 44 45 / 0212 - 502 91 57
E-Posta: cihaterturk@gmail.com
Web: www.cihaterturk.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*