Vergi borçluları açıklandı

Vergi borçluları açıklandı.7747
  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Gelir İdaresi Başkanlığı, devlete en fazla vergi borcu bulunan kişi ve kuruluşların isimlerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dokumacı Yaşar Bahçıvan, 695 milyon 550 bin YTL'lik vergi ve ceza ile Türkiye'nin en fazla vergi borcu bulunan ismi oldu.
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 359 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca açıkladığı ve 30 Haziran 2006 tarihi itibarıyle ödenmemiş toplam vergi ve ceza tutarı 750 bin YTL'yi aşan borçlular listesinde 3 bin 434 kişi ve kuruluş yer aldı.
Listenin tepesinde bulunan ve Yeşilyurt Mal Müdürlüğü'ne kayıtlı Bahçıvan'ın 695,5 milyon YTL'lik vergiyi ödeme imkanının bulunmadığı açıklanırken, Bahçıvan'ı 387 milyon 886 bin YTL'lik vergi ve ceza ile tasfiye halindeki İmar Bankası'nın Ankara Şubesi, 314 milyon 427 bin YTL'lik vergi ve ceza ile de aynı Bankanın Antalya Şubesi izledi.
İmar Bankası'nın ilk 100 borçlu arasında 75 şubesinin bulunması da dikkat çekti.
Listede, Jetpa Holding, Tuta Petrolcülük Orhan Aslıtürk, Muhammet Ciğer, Hema Dişli ve Eze Zentincilik gibi kamuoyunca bilinen kişi ve kuruluşların yanısıra Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü de yeraldı.

YAŞAR BAHÇIVAN KİMDİR?

Yaşar Bahçıvan kamuoyunda Kızılay'da 17 Ağustos depremi sonrasında ortaya çıkarılan çadır yolsuzluğu ile tanındı. Çadır üreticisi Yaşar Bahçıvan, bir televizyon kanalındaki canlı yayında Kızılay'ın 1998'deki çadır bezi alımı ihalesinde kuruma 25 milyar lira rüşvet verdiğini açıklamış, savcılık ifadesinde de paranın nasıl aktarıldığını belirtmişti.
Kızılay'a 1 trilyonluk çadırbezini satan Us Branda firmasının sahibi Yaşar Bahçıvan, tutuklu olarak yargılandığı davada şartnameye uygun çadırbezi satmadığı yönündeki ifadesinden çark edince, 30 sanık hakkında 37 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada tutuklu sanık kalmamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious