'Vergi borcu 24 ay vadeli ödensin'

'Vergi borcu 24 ay vadeli ödensin'.9314
  • Giriş : 25.10.2008 / 12:30:00
  • Güncelleme : 25.10.2008 / 11:56:35

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Maliye Bakanlığı tarafından vergi borçları için getirilen son düzenlemenin 18 ay değil 24 ay olması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, sosyal güvenlik prim affında uygulanan sistemin vergi affında da aynı şekilde uygulanarak gecikme zammı ve gecikme faizlerinin bir kısmının silinmesi, ayrıca yurt dışındaki varlıkların hiçbir şarta bağlı olmadan Türkiye'ye getirilmesinin önünün açılması gerektiğini belirtti.

Küresel ekonomik kriz nedeniyle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından vergi borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesi yönündeki gelişmelere değinen Palandöken, şöyle dedi:

''Esnaf ve sanatkarlarımızın uzun zamandır beklediği vergi borçlarına ödeme kolaylığının gecikmeli de olsa çıkarılmak üzere olması memnuniyet vericidir. Ancak, ekonomistlere göre Türkiye, küresel krizin etkilerini 2009 yılında daha ağır yaşayacak. Bu nedenle 18 aylık taksitlendirme en az 24 aya çıkarılmalı. En önemlisi sosyal güvenlikte olduğu gibi vergi borçlarında da birikmiş gecikme zammı ve gecikme faizlerinin bir kısmı silinmelidir.''

-''GELİR VERGİSİ KANUNU ERTELENMELİ''

Palandöken, cari açık, dış borç ve ekonomik büyüme gibi makro ekonomik göstergelere bakıldığında 2009 yılında risklerin oldukça yüksek olduğunu belirterek, çıkarılacak olan yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısının 2010'a ertelenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Böyle bir dönemde yeni vergi kanunu çıkarmanın son derece riskli olacağını belirten Bendevi Palandöken, şöyle devam etti:

''Vergi kanunları, ekonomiden bağımsız düşünülemez. Vergiler ve ekonomi aynı bütünlük içinde ele alınmalıdır. Ekonomik koşullar dikkate alınmadan çıkarılan kanunların başarılı olma şansı yoktur.

Türkiye, bunun örneklerini geçmişte çok yaşadı. Bu nedenle öncelikle Gelir Vergisi Kanunu çalışmaları 2009 sonrasına bırakılmalıdır. Ayrıca, geç de olsa borsada yerli yabancı ayrımının giderilmesi sevindirici bir gelişmedir.''

-''BİLDİRİM ZORUNLU OLMAMALI''

Varlık barışı adı altında hazırlanan Kanunun da ekonomiyi kısmen rahatlatacağını belirten Palandöken, ancak bu kanunun başarılı olabilmesi için yurt dışındaki paraların hiçbir şarta bağlı olmadan ülkeye getirilmesi gerektiğini, cüzi de olsa bir vergi alınması ayrıca bildirimde bulunmasının talep edilmesi halinde bu paraların geleceğine inanmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*