Vergi çeşitliliği sektörleri sıkıntıya soktu

Vergi çeşitliliği sektörleri sıkıntıya soktu.7747
  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erhan Özmen, yatırım, üretim ve ihracat üzerindeki vergiler ile enerji fiyatlarının yüksek oluşunun tüm sektörleri sıkıntıya soktuğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özmen, yaptığı açıklamada, 2002 yılında başlatılan Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı ile makro ekonomi noktasında belirlenen hedeflere ulaşılmasına rağmen, yatırım, üretim ve ihracatın üzerindeki vergi ve enerji maaliyet ağırlığının global seviyelere çekilemediğini belirtti.

Gerek yeni ekonomik konjonktürden kaynaklanan, gerekse ihracatta dünya ölçeğinde rekabet edilemeyişinden dolayı yaşanan durgunluğun tüm sektörleri sıkıntıya soktuğunu belirten Özmen, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Her yıl çalışma hayatına atılan 350 bin kişiye iş imkanı sağlarken, mevcut yüzde 10'luk işsizler ordusuna iş bulunamıyor. Şu anki ithalata dayalı büyüme ülke koşullarına uymuyor. En önemli sorunlarımız işsizlik, cari açık ve ihracattaki rekabetsizlik. İhracata dayalı bir Türkiye profiline ulaşmamız, yatırım, üretim ve ihracattaki kamu ağırlığının hafifletilerek, yapısal değişikliklerin gerçekleştirilmesi ile mümkün gözükmekte."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious