Vergi dairesinden 'şoför' esnafına uyarı

Vergi dairesinden 'şoför' esnafına uyarı.16044
  • Giriş : 29.04.2009 / 13:28:00

Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı, Antalya'da şehir içi ulaşımda görev yapan dolmuş ve otobüs şoförlerini, nakit ücret aldıkları yolculara fiş vermeleri uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son dönemlerde Antalya mücavir alanında faaliyet gösteren toplu taşıma araçları sahipleri ile ''Ankart'' olarak bilinen aracı kurum arasında görsel ve yazılı basına da yansıyan anlaşmazlık ve tartışmaları fırsat bilen kimi minibüs esnafı ve şoför tarafından belge düzenine aykırı davranıldığı kaydedildi. Açıklamada, toplu taşıma araçlarında kayıt dışılığın teşvik edilmesi ve halkın kayıt dışılığa özendirilmesi şeklindeki davranış ve yaklaşımları karşısında kamuoyunu bilgilendirme gereği hissedildiği belirtildi.

Vergi Dairesi Başkanlığına, Antalya merkezinde hizmet veren toplu taşıma araçlarındaki belge düzenine ilişkin olarak, sözlü, yazılı ve görsel basında yer alan yorumlar da dahil olmak üzere çok sayıda, ihbar ve şikayet geldiği belirtilen açıklamada, toplu taşıma araçlarında şoförlerin taşıma ücretini belgeli olursa 1,75 TL, belge düzenlenmeden 1,30 veya 1,40 TL'den yaptıkları yönünde şikayetler geldiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Antalya'da toplu taşıma faaliyetini gerçekleştiren minibüs esnafı ve şoförlerin Antkart ile ilgili şikayetleri konusundaki sorunlarını bahane ederek, yolcu taşıma ücretini 1,75 TL den 1,30 veya 1,40 TL'ye indirip, kayıtsız olarak, fiş kesmeden yapmaları ve bunu teşvik etmeleri doğru bir yaklaşım değildir. Bilhassa yolcu taşımacılığı yapanların büyük bir çoğunluğunun defter tutması nedeniyle taşımayı belgesiz yapmaları da mümkün değildir. Vergi Dairesi Başkanlığımız söz konusu ihbarları değerlendirecektir.''

Böyle bir yaklaşım içerisinde bulunan minibüs esnafı ve şoförlerin, Vergi Dairesi Başkanlığı kayıtlarında yer alan daha önceki dönem hasılatları ile cari dönemdeki hasılatlarının karşılaştırılacağı belirtilen açıklamada, bu fiilleri dolayısıyla vergi kaybına neden olduklarının tespiti halinde ise cezai müeyyidelere maruz kalacaklarına işaret edildi. Açıklamada, şöyle denildi:

''Bu sebeple, ister kartla ister nakit olsun minibüs esnafı ve şoförlerin tahsil ettikleri ücretleri belge düzenleyerek mutlaka kayıtlı hale getirmeleri gerekmektedir. Diğer illerde de çeşitli isimlerde kartlı sistemler mevcuttur. Söz konusu sistemler toplu taşımada her bir yolcunun ücretlendirilmesini ve tüm ücretlerin belgelendirilmesini sağlamaktadır. Aksi takdirde belge düzenleme zorunluluğu taşımacılık işini yapanların inisiyatifine bırakılmış olacaktır. Görevlerinden birisi de kayıt dışılıkla mücadele etmek olan Vergi Dairesi Başkanlığımız yapacağı denetimlerle yetki alanı içerisinde kayıt dışı ekonomiye hiçbir şekilde göz yummayacak ve bunun için her türlü tedbiri alacaktır. Minibüs esnafı ve şoförlerince belirtilen uygulamanın yaygın bir şekilde devam etmesi halinde Başkanlığımız kısa süre içerisinde oluşturacağı ekiplerle denetimlere başlayacaktır. Belgesiz bir şekilde şehir içi yolcu taşıma işi yapan işletmelerin her bir belgesiz yolcu taşıma işlemine 160 TL Özel Usulsüzlük Cezası kesileceğini bilmesi gerekmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*