Vergi denetim ekiplerinin gözü sanatçıların üzerinde

Vergi denetim ekiplerinin gözü sanatçıların üzerinde .7747
  • Giriş : 13.10.2007 / 14:59:00
  • Güncelleme : 13.10.2007 / 13:44:37

Maliye Bakanlığı denetim ekipleri bayramın ilk gününde sanatçıları, otel, restoran ve eğlence yerlerini denetlediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanlığı vergi denetim ekipleri Ramazan bayramının ilk gününde Antalya'da sahne alan sanatçıları, otel, tatil köyü, restoran ve eğlence iş yerlerini denetlediler.

Denetim öncesi Antalya Vergi Dairesi önünde toplanan vergi denetim uzmanları, Antalya Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü'den denetimler hakkında bilgi aldılar. Vergi uzmanlarından eğlenmek ve dinlenmek için tatile gelen misafirleri rahatsız edici hareket ve tavırlardan uzak durmalarını isteyen Sütçü, vergi uzmanlarını görevlerine uğurlarken, ''Hepinizden en iyi ciroları bekliyorum. Kayıp ve kaçağa fırsat vermeyin. Hata istemiyorum. Otellerden bol hasılat getirin. Yolunuz açık, tespitiniz bol, hasılatınız dolu olsun'' dedi.
Sütçü, vergi uzmanlarını görevlerine uğurlarken gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya'da denetimlere arefe günü başlandığını söyledi. Sadece Antalya kent merkezinde değil, tüm ilçelerde denetimlerde bulunduklarını kaydeden Sütçü, ''Bayram boyunca klasik denetim değil yaygın ve yoğun denetim şeklini uygulayacağız. Hem çarşı merkezlerindeki esnafı hem de eğlence merkezlerini denetleyeceğiz. Otellerde iki tür denetim yapacağız. Sanatçıların aldıkları ücretler ve otellerin yaptıkları hasılatlarla ilgili denetimler. Uzmanlarımız incelemelerde bunlara dikkat edecekler'' diye konuştu.
Ramazan Bayramı'nın ilk gününde 67 ekibin denetime çıkacağını ve bunlardan 44'ünün otelleri diğer ekiplerin ise restoran, bar diskotek gibi eğlence merkezleri ve diğer işletmeleri izleyeceklerini belirten Sütçü, Antalya Vergi Dairesi'ndeki denetim elemanlarının Türkiye'nin en tecrübeli uzmanlarından oluştuğunu vurguladı. Sütçü, Ramazan Bayramı boyunca Antalya'daki 300 otelin denetimden geçeğini kaydetti. Antalya'daki otellerde bayramda 18 sanatçı ve 2 müzik grubunun sahne alacağını da belirten Sütçü, denetimler sırasında tatilcileri rahatsız etmemeye gayret ettiklerini kaydetti. Sütçü, bayram boyunca yapılan ciro ve ortaya çıkan meblağların pazartesi günü belli olacağını ifade etti.

-''DENETİMLER BAYRAMDAN SONRA DA DEVAM EDECEK''-

Denetimlerin bayramla sınırlı olmadığına da dikkati çeken Sütçü, klasik denetim uygulaması yerine, eğitici, öğretici denetimler yaptıklarını anlattı. Bayramdan sonra da, zarar gösteren ve uzun süre vergi vermeyen mükellefleri tespit ederek bu işletmeler hakkında tutanaklar düzenleyeceklerini kaydeden Sütçü, ''Bu mükellefleri önce bilgi tutanakları ile uyaracağız. Buna karşın vergi kaçırmaya devam edenler hakkında yasaları uygulayacağız'' diye konuştu.
Yılbaşından bu yana Antalya'da 90 bin mükellefi denetlediklerini de anlatan Sütçü, bu denetimlerde 22 bin tutanak düzenlendiğini kaydetti. Yılbaşından bu yana 278 milyar YTL hasılat tespiti yaptıklarını da vurgulayan Sütçü, bunlarla ilgili 11 milyon 600 bin YTL ceza kesmek zorunda kaldıklarını, 11 milyon 500 YTL de matrah farkı ortaya çıkardıklarını bildirdi.

-SANATÇILAR VE OTEL YÖNETİCİLERİ DENETİMLERDEN MEMNUN-

Antalya Lares Park Otel'de sahne alan Popstar Jale vergi uzmanlarının yaptıkları denetimlerden memnuniyet duyduğunu söyledi. Ünlü, ünsüz sahneye çıkan bütün sanatçıların devlete olan mükellefiyetlerini yerine getirmek zorunda olduğunu kaydeden Jale, ''Sanatçılar üzerine düşenleri yapmak, vergisini ödemek zorunda. Denetimden rahatsız olmuyoruz. Nasıl şarkı söyleyip para kazanıyorsak, vergimizi ödeyerek, ülkemize katkı yapmak durumundayız'' dedi.
Lares Park Otel Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Güllü de, bayram tatilinde beklenenin üzerinde ilgiyle karşılaştıklarını belirterek, otelin doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını söyledi. Yoğunluk nedeniyle yerli tatilcilere yeterince oda ayıramadıklarını ifade eden Güllü, ''Otelimizde Rus ve Avrupalı turist daha fazla. Bu nedenle yerli tatilcilerimizi geri çevirmek zorunda kaldık'' dedi.
Bayram denetimlerinden duydukları memnuniyeti de dile getiren Güllü, ''Vergi vermek kutsal bir davranış. Denetimleri olumlu karşılıyoruz. Ülkemiz bu vergilerle kalkınacaktır. Bizler denetimlerden rahatsızlık duymuyoruz. Vergi memurlarımıza da hassas çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious