Vergi denetmenleri isyan etti

Vergi denetmenleri isyan etti.9266
  • Giriş : 21.02.2009 / 21:27:00

Vergi Denetmenleri Derneği medyada vergi denetmenliği görevini ve vergi denetmenlerini küçük düşürücü, suçlayıcı şekilde yer alan haberlere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dernekten, bazı medya organlarında, İstanbul'da sürdürülen bir soruşturma kapsamında vergi denetmenlerine yönelik yayımlanan haberlerle ilgili bugün ikinci kez yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, vergi denetmenleri hakkında asılsız ve gerçek dışı haberlere yer verildiği ifade edilerek, habere konu bilginin doğrulatılması konusunda gerekli özen gösterilmediği için basın yayın ve ahlak ilkelerinin çiğnendiği belirtildi.

Vergi denetmenliği onur ve vakarına yakışmayan tutum ve davranışların meslek camiası içinde hiçbir zaman kabul ve tasvip görmediğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Yapılan görevin niteliği nedeniyle vergi denetlemenlerinin sık sık haksız ve yersiz saldırı ve suçlamalara uğradıkları da bilinen bir gerçektir. Kamu görevi yapanların haksız ve yersiz suçlanması, kamu yönetimine güveni sarstığı gibi, meslek mensuplarının çalışma azmi ve moralini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Medyada yer alan vergi denetmenliği görevini ve vergi denetmenlerini küçük düşürücü, suçlayıcı haberler, aynı zamanda 'yargısız infaz' niteliğindedir. 'Masumiyet karinesi' ilkesine aykırı bir biçimde derneğimiz ve mesleğimiz mensuplarını karalayıcı, incitici, asılsız ve gerçek dışı haberler ve yayınlar, 'adil yargılamayı etkileme', 'yargı görevi yapanları etkileme', 'iftira' ve 'suç atma' kapsamındadır.''

Açıklamada, vergi denetmenlerine yönelik basın özgürlüğü ve eleştiri kapsamına girmeyen asılsız ve gerçek dışı yayınların sona erdirilmesi ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi istendi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*