'Vergi gelirleri arttı'

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, alkollü içkilerde bandrol sistemine geçerek kayıtdışılığı ortadan kaldıracaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısının maddelerinin görüşülmesine başlandı.

Bakan Unakıtan, CHP milletvekillerinin sorusu üzerine vergi konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu.

Vergi gelirlerinin çok titiz çalışmalarla hesaplandığını anlatan Kemal Unakıtan, şimdiye kadar Maliye Bakanlığının tahminlerinin hep tutturulduğunu söyledi.

VERGİ GELİRLERİ ARTTI

2006 yılında vergi gelirlerinin tahminlerin üzerinde gerçekleştiğini açıklayan Unakıtan, 2007 yılı için hedefledikleri vergi gelirini de mutlaka tutturacaklarını kaydetti. Unakıtan, yeni yılda vergi oranlarında bir artışa gidilmeyeceğini de bildirdi.

Maliye Bakanı Unakıtan, stopaj ve Banka Sigorta Muamelesi Vergisinde de bir artışa gitmeyeceklerini ifade ederek, ''Bankaların aracılık maliyetleri ile ilgili vergilerin bazılarını düşüreceğiz, çok küçük olan bazılarını da tamamen kaldıracağız. Çünkü, bankacılığımızı rekabete açmak istiyoruz. Kredi kullananlar içinde kredi maliyetlerini düşüreceğiz'' diye konuştu.

Bakan Unakıtan, tütün ve alkollü içeceklerle ilgili bir soruyu yanıtlarken de ''Vergiler artmayacak ama hemen söyleyeyim sigara sağlığa zararlıdır. Sigara halkımızın sağlığı için zararlıdır. AB ülkelerinde sigaradaki vergi yükü bizden fazladır'' dedi.

İÇKİYE BANDROL GELİYOR

Alkollü içkilerdeki kayıtdışılık oranının ''tahammül edilemez'' boyutlara ulaştığını kaydeden Bakan Unakıtan, ''Şu sıralarda bunlara elektronik ortamda bandrol getireceğiz. O zaman kayıt dışılığı tamamen ortadan kaldıracağız. Ortadan kalkınca da vergi oranlarını Maliye olarak yeniden masaya yatıracağız'' diye konuştu.

Bakan Unakıtan, bu konulardaki çalışmaları devam ettirdiklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious