Vergi İadesi Kanunu kabul edildi

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Vergi iadesine son veren tasarı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gelir Vergisi Kanunu’nda değişiklik kanuna göre çalışanlar, artık vergi iadesi alabilmek için fiş toplamayacak. Çalışanlara ayrıca asgari geçim indirimi düzenlemesi getiriliyor. Vergi iadesi sistemini kaldırarak asgari geçim indirimi uygulamasını getiren yeni sistem, vergi iadesi alabilmek için fiş toplama zorunluluğunu çalışanlar için kaldırıyor. Asgari geçim indirimiyle de ücretlere asgari ücretin brüt tutarı üstünden bir vergi muafiyeti getiriliyor.

Asgari geçim indirimi, çalışanın kendisi için asgari ücretin yıllık brüt tutarının yarısı olacak. Yani 2007 rakamlarıyla bir çalışanın yıllık gelirinin 3 bin 442 YTL’lik bölümü vergi dışı olacak. Eşi çalışmayan işçi ve memurlara brüt asgari ücretin yüzde 10’u, çocuklu çalışanlara ise ilk iki çocuk için ayrı ayrı yüzde 7.5, diğer çocuklar için de yüzde 5’er indirim sağlanacak.

DÖRT ÇOCUKLU ASGARİ ÜCRETLİYE 812 YTL

Buna göre, eşi çalışmayan işçi ve memurun maaşının 4 bin 130, iki çocuklu bir çalışanın maaşının ise 5 bin 162 YTL’lik bölümü vergi dışı kalacak. Uygulama, evli ve dört çocuklu bir asgari ücretliden hiçbir gelir vergisi alınmamasını sağlıyor. Yeni uygulamayla yıllık vergi iadesi tutarı halen 385 YTL olan bir asgari ücretli bekarsa 478, evliyse 573 YTL alabilecek. Asgari ücretlinin evli ve bir çocuklu olması halinde 645, evli ve dört çocuklu olması halinde ise 812 YTL yıllık ücret avantajı olacak. Uygulamanın özellikle yüksek ücretlileri olumsuz etkileyeceği öne sürülüyor. Ancak Maliye Bakanlığı yetkilileri, özellikle kamuda çalışanların yüzde 99’u için lehte bir düzenleme olduğunu belirtiyor.

Tasarı ile ayrıca, vergi beyannamesi verme süresi uzatılıyor. Kentsel rantların artışı ve okonomik gelişmelere paralel olarak taşınmaz veya bazı mal ve hizmetlerin elden çıkarılmasından doğan değer artış kazançlarına ilişkin, halen iktisap tarihinden itibaren 4 yıl olarak uygulanan süre, 5 yıla çıkarılıyor. Kabul edilen tasarı ile Tütün, Tütün Mamülleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri hakkında kanuna aykırı davrananlara verilen para cezaları çeşitli oranlarda arttırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious