Vergi iadesinde ince noktalar

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

KDV iadesinden yararlanmak isteyen ücretlilerin 2006 yılı boyunca toplanan fiş ve faturaları, vergi iadesi zarfına yazarken, bazı ince noktalara dikkat etmeleri gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ücretliye vergi iadesinde ince noktalar

VERGİ iadesinin kaldırılması tartışmalarının yoğunlaştığı şu günlerde, milyonlarca işçi ve memur, 22 Ocak 2007 Pazartesi akşamına kadar, vergi iadesi zarflarını verecekler. 2006 yılı boyunca toplanan fiş ve faturalar, vergi iadesi zarfına yazılırken, bazı ince noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Küçük bir hata, para ya da hapis cezasına neden olabilir.

BELGELERİN AYRIMI

1- Harcamaların Gruplandırılması: Toplanan fiş ve faturaları, vergi iadesinden yararlananlar ve yararlanamayanlar olarak, iki gruba ayırmak gerekiyor. Bunlardan; eğitim, sağlık, gıda, giyim ve kira ile ilgili olanlar, vergi iadesi yönünden işinize yarayan belgeler. Diğerlerine vergi iadesi yok. Örneğin; güzellik malzemesi, kuaför, çocuk oyuncağı, ulaşım, sinema, tiyatro, konser, temizlik malzemesi, boya badana, ampul, pil, çiçek, otel, motel, pansiyon, billuriye ve züccaciye fişleri ve faturaları, vergi iadesinden yararlandırılmıyor.

2- Geçersiz Olanlar: Eğitim, sağlık, gıda, giyim ve kira giderlerinin de tekrar bir ayırıma tabi tutulması gerekiyor. Örneğin;

- Yurtdışından alınan fatura ve fişler, vergi iadesinden yararlandırılmıyor.

- Eğitim harcamalarından; yurtdışındaki eğitim giderleri, Devlet üniversitelerine ödenen harçlar ya da vergiden muaf vakıf üniversitelerine yapılan ödemeler, bilgisayar ve disket giderleri, gazete ve dergi giderleri vergi iadesinden yararlandırılmıyor.

- Giyim giderlerinden; havlu ve bornoz harcamaları, vergi iadesinden yararlandırılmıyor.

- Kira giderlerinden, lojmanda oturanların kirası kabul edilmiyor. Peşin ödenen kiranın, 2006’ya ait kısmı kabul ediliyor.

- Gıda giderlerinden, evde beslenen kuş, kedi ve köpeğin mamasına da vergi iadesi yok.

HARCAMA TÜRLERİ

1- Türlere Göre Ayırım:

2006 yılı sonuna kadar toplanan harcama belgeleri; eğitim, sağlık, gıda, giyim ve kira olarak ayırıma tabi tutulacak.

Kapsama giren harcamalar "ücretlilerde vergi indirimine ait bildirim"in arka tarafına yazılacak.

Fiş ya da faturada, indirime konu olan ve olmayan harcama, örneğin yemek ve alkollü içki birlikte yer alıyorsa, indirimden yararlanan tutar (yemek), bildirime yazılacak.

Bir belgede, kapsama giren birden fazla harcama varsa, örneğin büyük bir markette yapılan gıda ve giyim harcaması varsa, belgenin en yüksek harcama türüne göre listeye yazılması gerekir.

Harcamalar toplamı alınıp, YTL olarak, bildirimin ön tarafına nakledilecek. Vergi matrahını aşan harcamalara iade yapılmayacak.

DİĞER NOKTALAR

Harcama belgelerinin; fatura, serbest meslek makbuzu, perakende satış fişi veya ödeme kaydedici cihazlara ait satış (yazar kasa) fişi olması ve bu belgelerin asıllarının ibrazı gerekiyor.

Kira sözleşmesinin, fotokopisinin ve ödeme belgelerinin eklenmesi yeterli.

Yapılan harcamanın; ücretlinin kendisi, eşi ve çocuklarınca yapılması ve teamüllere uygun olması gerekiyor. Örneğin; 40 kilo ıspanak, 50 kasa maydanoz gibi harcama belgeleri kabul edilmez.

Yıl içinde işe giren, işten ayrılan veya ücretsiz izne ayrılanlara ait harcama belgelerinin, çalışılan aylarla sınırlı olması gerekmiyor.

Sahte fiş verilmesi, son derece tehlikeli. Yapılan vergi iadesinin cezasıyla geri alınması, hapis cezası ve işçinin ihbar ve kıdem tazminatsız olarak işten çıkartılması gibi sonuçlar doğurabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious