'Vergi indirimi istihdam etkisi yapacak'

'Vergi indirimi istihdam etkisi yapacak'.10609
  • Giriş : 21.03.2009 / 15:46:00

Faruk Çelik, ÖTV, KDV indirimi sonrası beyaz eşya ve otomotivde talep patlaması olduğunu belirterek, 'istihdamı olumlu etkileyecek' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ÖTV, KDV indirimi sonrası beyaz eşya ve otomotivde talep patlaması olduğunu belirterek, ''Bunlar üretime yansıyacak, dolayısıyla istihdamı da olumlu bir şekilde etkileyecek'' dedi.

Bakan Çelik, Bursa'nın Gürsu ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde sanayici ve iş adamlarıyla yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin KDV ve ÖTV indirimi ile ilgili sorusu üzerine, ekonomik krize yönelik tedbirlerin arkasının geleceğini söyledi.

Ekonomik krizin dünyayı çok uzun süre etkisi altına almayacağına inandıklarını dile getiren Çelik, bununla ilgili gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

Faruk Çelik, sanayici ve iş adamlarının krizden daha fazla zarar görmemesi adına bazı önlemler aldıklarını vurgulayarak, ''Önlemler alınıyor ve bunların neticelerini görmeye başladık. ÖTV, KDV indirimi sonrası beyaz eşya ve otomotivde yoğun bir talep patlaması var. Bunlar üretime yansıyacak, dolasıyla istihdamı da olumlu bir şekilde etkileyecek'' dedi.

Hükümet olarak önlemleri konuşmak yerine, gerçekleştirdiklerini, ilgili bakanlarla sürekli toplantılar yaptıklarını anlatan Çelik, şöyle devam etti:

''Alınması gereken önlemler neyse Hükümetin ilgili bakanları alıyorlar. Sayın Başbakan'ımız dün tarımla, Ziraat Bankası kredileriyle ilgili açıklama yaptı. Tabii ki bu seçimden çıkmamız gerekiyor. Seçim, aslında bizim Hükümet olarak bütünüyle gündemimizi kapsamıyor, çalışmalarımızı aynen sürdürüyoruz. Bugün de burada Gürsulu sanayicilerimizle bir araya geldik. Onların taleplerini de aldık. Tekrar seçimden sonra bir araya geleceğiz, değerlendirmeler yapacağız. Sanayicilerimizin sorunlarını çözmek, dolayısıyla istihdamı arttırma konusunda çabalarımızı sürdüreceğiz.''

-YSK'NIN KARARLARI-

Bakan Çelik, bir gazetecinin, ''Yüksek seçim Kurulunun oy kullanırken TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanlarının geçerli olacağı ve sandık başında başörtülü kişi bulunmaması'' yönündeki kararını hatırlatması üzerine, TC kimlik numarası kararına bir açılım geldiğini, ancak sıkıntının hala devam ettiğini bildirdi.

Vatandaşların kalan 8-9 gün süre içinde mutlaka oy kullanabilecekleri bir kimlik elde etmeleri konusunda çaba içinde olmaları gerektiğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

''Nüfus müdürlüklerimiz hepsi hizmete amade kılınmış durumda. Bu konuda vatandaşlarımızın bir ihmali olmamalı. Pazar günü bizi aramamalı vatandaşlarımız. Bugünden önlemlerini alsınlar, o imkan var. Diğer konuya gelince, o konu da Türkiye'nin öteden beri tartışılan gerilim konularından bir tanesidir. YSK'nın kararları kesindir. YSK bir karar almışsa seçimde o uygulanacaktır. Ancak karar tartışmalı, gereken yerlerde de tartışılır.''

Faruk Çelik, daha sonra Gürsu Yenidoğan Mahallesi Sultan Sokak'ta 5 yıldır akciğer kanseri olan Yaşa Gül Çetin ile eşi Recep Çetin'i evlerinde ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulundu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*