Vergi indiriminden, mükellefler yararlanacak

Vergi indiriminden, mükellefler yararlanacak.7747
  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Vergi İadesi olarak adlandırılan ve 2007'de yürürlükten kaldırılması yönünde TBMM'de çalışmaları sürdürülen ücretlilerde vergi indiriminin bu yıl da belirlenen esaslar çerçevesinde yapılacağı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Samsun Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi, belirlenen esaslar kapsamında uygulamadan yararlanacak olan mükelleflerin kendisi ile birlikte eşi ve çocukları ile ilgili olarak eğitim, sağlık, gıda, giyim ve kira harcamalarına dair fiş ya da fatura bildiriminde bulunacaklarını söyledi.

İndirimden faydalanacak olan mükelleflerin harcamaya ait esas belgelerin bağlı bulunan iş yerlerine 20 Ocak tarihine kadar teslim edilmesi gerektiğini ifade eden Sevgi, ''Vergi indirimi uygulamasından ücretleri gerçek usulde vergilendirilen ücretliler yararlanacaktır. Ücretleri gerçek usulde vergilendirilenler belirlenen gelir unsurları dışında kalan gelir unsurları için vergi indirimi uygulamasından yararlanamayacaklardır.'' dedi.

Vergi indiriminden yararlanacak ücretlileri sahte belge konusunda da uyaran Sevgi, ''Vergi indiriminde kullanılan sahte bilgilerle ilgili kullananlar hakkında 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası bulunduğu gibi, iş kanununda yar alan ilgili hüküm gereği iş veren çalışanın iş akdini tazminatsız olarak fesh edebilecektir. Yapılacak incelemelerde mükelleflerin zor durumda kalmamaları için sahte belgelere itibar etmemeleri gerekiyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious