Vergi memuru rüşvet almaktan tutuklandı

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Esnafı, ‘evine haciz göndereceğim’ diye tehdit edip, rüşvet aldığı ileri sürülen vergi memuru 44 yaşındaki Mehmet Baş, suç üstü yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana’da iflas ederek işyerini kapattıktan sonra vergi borcu çıkan esnafı, ‘evine haciz göndereceğim’ diye tehdit edip, rüşvet aldığı ileri sürülen vergi memuru 44 yaşındaki Mehmet Baş, suç üstü yakalandı.

Adliyeye sevki sırasında gazeteciler fotoğraf çekerken ağlayan Baş, tutuklandı.

Yurt Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde kundura imalatı yapan 34 yaşındaki Murat Kılınç, işlerinin kötüye gitmesi nedeniyle dükkanını kapattı. İddiaya göre, Ziyapaşa Vergi Dairesi’nde görevli memur Mehmet Baş, arşivde kayıtlarını incelediği Kılınç’ın maliyeye 29 bin YTL vergi borcu olduğunu tespit etti. Vergi borçlarını tahsil etmek yerine Kılınç’ı telefonla arayan Baş, “Evine haciz göndereceğim” tehdidinde bulunarak görüşmek istedi. Mücahitler Bulvarı’ndaki bir kahvehanede buluştuğu Kılınç’a, “Bana para verirsen haciz işlemini başlatmam” diyen Baş, 500 YTL aldı. Bir süre Kılınç’ın peşini bırakan Baş, daha sonra 250 ve 100’er YTL daha aldı. Cuma günü yeniden Kılınç’ı arayan Baş, aynı tehdidi sürdürerek 750 YTL daha istedi. Baş'ın kendisinden sürekli para istemesi üzerine Kılınç, memuru şikayet etti.

AĞLADI

Emniyet Müdürlüğü Gasp Bürosu ekipleri, 100 YTL’lik 7 banknot ile 50 YTL’lik 1 banknotun fotokopilerini çekip, Kılınç’a verdi. Önceden kahveye gidip önlem alan polis, Kılınç parayı verdikten sonra memur Mehmet Baş’ı yakalayarak gözaltına aldı. Fotokopileri alınmış para üzerinden çıkan Baş, susma hakkını kullanıp, ifade vermedi. Adliyeye sevk edilen Baş, bu sırada gazetecileri görünce utancından yüzünü gizleyip, soruları yanıtsız bırakarak ağladı.
Baş, savcılıktaki ifadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece ‘rüşvet almak’ suçundan tutuklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious