Vergi oranlarını düşürülmeli

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük, Türkiye'nin dünyanın en fazla vergi veren ve en çok enerji kullanan ülkesi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Eskişehire gelen Arıkan Bedük, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Cemalettin Sarar'ı ziyaret etti. Özel sektörün ülke ekonomisini kalkındırması bakımından önemli olduğuna dikkat çeken Bedük, Türk sanayisinin önün daha iyi açıldığı takdirde çok ileri gideceğinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin dünyanın en fazla vergisini veren, enerjisini en çok kullanan ülkesi olduğunu hatırlatan Bedük, şöyle konuştu: " Bu durum ülkemiz açısından içeride de dışarıda da ne yazık ki haksız rekabete yol açmaktadır. Gelir dengesizliğine neden olmaktadır. Bunun içindir ki, devletin sanayiyi desteklemesi, uygulamalarda düzenlemelere gitmesi gerekmektedir. Özellikle vergi sistemindeki çarpıklığa bakıldığında bu durumu açıkça görmek mümkündür."

Avrupa Birliği'nde vergi sisteminin yüzde 25'lerde iken, ülkemizde bunun yüzde 60'lara ulaştığına işaret eden Bedük, bu durumu çözümleyici tedbirlerin alınması gerektiğini dikkat çekerek, " Demokrasilerde çözümler üretilmelidir. Bu çerçevede hükümetimize düşen görev de özel sektörü desteklemek için, çözüm önerileri hazırlamaktır. Tespitlerin iyi yapılıp, çözüm önerlerinin de bunun paralelinde geliştirilmesi gerekmektedir. Siyaset, çözüm üretme yeridir, ağla yeri değildir. Karşılıklı anlama ve anlatma çok önemlidir. Siyasetin temelinde anlama ve anlatma vardır. Sorunların çözümüne ulaşmak esastır." şeklinde konuştu.

Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar da, ticaret hayatında kârlılık ve üretkenliğin esas olduğun dile getirerek " Sanayicimiz ve tüccarımız, ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar nedeniyle zaman zaman tedirgin günler yaşamaktadır. Bizler, Eskişehir'i dünya markası yapmak için uğraşıyoruz. Devlet de bu anlamda bize yardımcı olmalıdır. Birlik ve beraberlik çağrımız her zaman için geçerlidir. Ancak bunun aşılabilmesi için de devletin ekonomik anlamda düzenlemelere gitmesi, vergi oranlarını düşürmesi, asgari ücretten vergi almaması gibi konularda bize yardımcı olması şarttır" açıklamasını yaptı.

Ziyaret sırasında başkan Sarar, Bedük'e Yunus Emre kabartmalı bir pano hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious