Vergide lideriz!

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Maaştaki yüksek vergi isyanı OECD raporuna yansıdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de çalışanların feryat ettiği vergi kesintileri OECD'nin 2006'ya ait 'İcretlerin Vergilendirilmesi' raporundada yer aldı. Türk işçisi, 2005'te olduğu gibi maaşından kesilen yüzde 42.8 ile 28 ülke içinde vergi ödemede yine lider oldu.

KARŞILAŞTIRDI
OECD'nin 2006'ya ait yıllık 'Ücretlerin Vergilendirilmesi' raporu, üye ülkelerde birey ve değişik bileşimdeki ailelerin elde ettikleri gelirlerdeki kesintilerle ilgili karşılaştırmaları içeriyor. raporun karşılaştırılması sonucuna göre, iki çocuklu, evli ve karı-kocadan birinin ortalama ücretle çalıştığı çiftler üzerinde en fazla kesinti yapılan OECD ülkeleri; Türkiye, Polonya ve Fransa olarak sıralandı. Türkiye geçen yıl da listenin başındaydı. 3 ülkeyi ise yükün fazlalığına göre, ısveç, Yunanistan, Belçika, Macaristan, Finlandiya, Hollanda ve Avusturya izliyor.

KDV VE ÖTV
Bu arada geçtiğimiz yıl ülke genelinde tahsil edilen vergilerin yüzde 56,9'unu da Özel Tüketim Vergisi ile Katma Değer Vergisi oluşturdu. Diğer bir ifadeyle Hazine'nin yüzünü, özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi güldürdü. 137 milyar 474 milyon YTL olan toplam vergi gelirlerinin, 36 milyar 926 milyon YTL'si ÖTV'den, 41 milyar 348 milyon YTL'si KDV'den geldi. Bunun çoğunluğunu ise yine çalışan ödedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious