"Vergiler konulduktan sonra kaldırmak kolay olmuyor"

  • Giriş : 12.07.2008 / 16:36:00

Bakan Yıldırım, TELKODER Sapanca’da düzenlediği ‘Elektronik Haberleşme Kanunu ve Ötesi’ konulu toplantının kapanışında yaptığı açıklamada, vergilerin konulduktan sonra kaldırılmasının kolay olmadığını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güral Otel’de düzenlenen basın toplantısında kanun öncesi son değerlendirmelerin yapıldığını söyleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelecek olan Elektronik Haberleşme Kanunu’nun AB müktesebatına uyumunu esas aldıklarını belirtti. Yıldırım, yasanın sektördeki değişik yasaları bir araya toplayan, telekomünikasyon ve bilişimle ilgili güncellenmiş bir metin olduğunu belirterek Telekomünikasyon Kurumu’nun kuruluş kanununun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen maddelerinin yasada yeniden düzenlendiğini söyledi.

Hazırlanan yasa ile yetki ve sorumluluk kargaşasının ortadan kalkacağını söyleyen Yıldırım şöyle devam etti:

KAPATMA KALKIYOR

“Bununla birlikte yetkilendirme ve lisans konuları daha kolay çözülecek. Şirketlerin kapatılması yerine maddi ceza getiriliyor. Cezalara maddi yaptırım getiriliyor. Kapatmak yerine yaşatmayı hedefliyor. Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi, hatta mecbur tutulması hükümlerine yer veriliyor. Buradaki amacımız da sektörde gelişme, büyüme olurken, yerli katkının artırılmasını sağlamak. Sadece teknolojiyi alan, kullanan bir konumda olmayalım. Sektörün geliştirilmesi için gençlerimizin teşvik edilmesi yer alıyor.”

Bakan Yıldırım toplantının ilk günü yaptığı internet üzerinden vergi indirimi konusunda yapılan çalışmalarla ilgili olarak da, vergilerin konulduktan sonra kaldırılmasının zor oldugunu belirterek şunları söyledi:

VERGİ İNDİRİMİNDE İYİ NOKTAYA GELDİK

“İnternet üzerindeki vergilerin hafifletilmesi yani indirimi için Maliye Bakanlığı ile çalışmalar devam ediyor. İyi bir noktaya geldik. Sanırım vergilerle ilgili buradan bir başlangıç yapacağız. Hedefimiz en geç gelecek yılın başında uygulamak. Ancak 200 milyon YTL vergi kaybı olacağı tahmin ediliyor. Bunun sürümden yani kullanımın yaygınlaşması ile karşılanacağını düşünüyoruz. Vergiler konduktan sonra kaldırılması kolay olmuyordu. Bu olağanüstü dönemlerde konan bir vergiydi. O zaman cep telefonu lükstü, uçak biletlerine de benzer bir uygulama var. Uçak biletlerinde bunu kaldırdık. Bu alanda da bunu yapmak istiyoruz. Bunun takipçisiyiz. Vergileri kaldırırsak, ciro, pazar daha da büyüyecek. Maliye Bakanlığı da, “Ben planlarımı yaptım, ya bu olmazsa ben bu açığı nasıl kapatacağım?’ diyor doğal olarak.”

Bakan Binali Yıldırım daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin 3'üncü nesil (3N) mobil hizmete ilişkin bir soruyla ilgili olarak ses iletiminde ve kapsama alanında belli bir noktaya gelmesini istediklerini söyledi. Numara taşınabilirliği konusunda da belli bir noktaya gelindiğini de söyleyen Yıldırım, “Ülkemizin her yerinden ses gelirse, diğer hizmetleri verebiliriz. Bu konuda bizimle aynı düşüncede olmayanlar olabilir ama biz yaygın bir kesimin bizim gibi düşündüğüne inanıyoruz” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım şehir içi telefon hizmetinin serbestleştirilmesi konusunda yargının durdurma kararıyla ilgili soruyu ise “Mahkemenin durdurma nedenlerini dikkate alarak yeni bir yönetmelik düzenlemesi yapılacak. Ondan sonra yola devam edeceğiz” diye cevaplandırdı.

Yaklaşık 1.5 saat süren basın toplantısında Bakan Yıldırım Kablo TV konusunda ise hukuki sürecin devam ettiğini belirterek, “Yaşanan ihtilafların sonuçlanmasını beklemeden bir şekilde kablonun daha aktif hale getirilmesi ve alternatif bir altyapı şeklinde kullanılması, değerlendirilmesi için çalışmalarımızı başlattık. İhtilafları olduğu gibi bırakacağız. Eğer onları beklersek daha fazla gecikmiş oluruz. Böyle olunca da bu altyapıdan da istediğimiz şekilde faydalanamayız. Bunun için arkadaşlarımız bir kaç model üzerinde çalışıyorlar. Uzun vadeli kullanım hakkı da olabilir, altyapının tamamen verilmesi şeklinde de olabilir. Bu modeller üzerinde çalışmaya başladık” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*