Vergini öde rahat uyu

Vergini öde rahat uyu .7747
  • Giriş : 12.09.2007 / 08:27:00

“Vergini öde, rahat uyu. Konsantrasyonunu işine ver”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gelir İdaresi Başkanı Arıoğlu, önümüzdeki dönemde vergi denetimlerinin artacağını belirterek, mükellefe “Vergini öde, rahat uyu. Konsantrasyonunu işine ver” çağrısı yaptı.

Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, geçmişte yüksek enflasyon ve yüksek vergiler nedeniyle, vergisini düzenli ödeyen mükelleflerin kapanmak zorunda kaldığını hatırlatarak, “Eskiden vergisini ödeyen mükellef topu atıyordu. Artık enflasyon düştü, vergiler indi; bundan böyle vergisini ödemeyen mükellefler topu atacak” dedi. Türkiye genelinde çalışan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın “Uç Beyleri” nitelemesi yaptığı vergi dairesi başkanları, Arıoğlu başkanlığında Trabzon’da toplandı. Toplantının ana gündem maddesi kayıtdışılıkla mücadele ve vergi tahsilatının hızlandırılması olarak belirlendi.

CEZAYA BAŞLIYORUZ

Toplantıda konuşan Arıoğlu, Gelir İdaresi’nin bugüne kadar vergi bilincini geliştirmek için broşürler, reklamlar ve dizi filmler yoluyla mükellefe ulaşmaya çalıştığını, sürekli olarak “güler yüzünü” gösterdiğini belirterek, şu mesajları verdi: “Artık enflasyonsuz ve düşük vergili ortamda mükellef işine bakacak. Eskiden kazancının üçte ikisini vergi olarak vermek zorunda kalan mükellef bugün artık sadece 7’de birini vergiye yatırarak sistemde kalabiliyor. O bir lirayı ödemeyen, maliyenin güler yüzünü değil, cezalandırıcı yüzünü görecek. Eski alışkanlıklara devam edenlere artık ceza kesmeye başlıyoruz. Kimse biz yandık demesin. Vergisini düzenli ödesin.”

KORKULARA GEREK YOK

Başkan Arıoğlu, birçok mükellefin Maliye’den korktuğunu ifade ederken, “Bu korku insanların içine öyle sinmiş ki maliyeden geliyoruz diyen dolandırıcılara çekinmeden büyük paralar veriyorlar. Örneğin birçok mükellef sahte Maliye dergisine abone olmuş, denetimlerden kurtulmak için. Oysa bu korkulara gerek yok. Mükellef vergisini ödesin, rahat uyusun. Konsantrasyonunu da işine versin” diye konuştu.

RADAR KOYDUK

Başkan Arıoğlu, önümüzdeki döneme ilişkin denetimleri sıkılaştırdıklarını, bundan böyle kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını ifade ederken de, “Biz mükellefe diyoruz ki ileride radar var. Vergi kaçırırsanız radara yakalanırsınız. Uyarımıza uymayan mükellef cezayı tadacak, yüksek bir ceza ödeyecek” diye konuştu.

OTURAN MÜDÜR İSTEMİYORUM

Toplantıda Arıoğlu, vergi dairesi başkanlarına da “sıkı denetim ve yüksek tahsilat” talimatı verdi” Oturan vergi dairesi müdürü istemiyorum” diyen Arıoğlu, vergi dairelerindeki personelin ağırlıklı olarak denetimlere kaydırılmasını istedi. Arıoğlu , “Artık klasik vergicilik anlayışı tarihe karıştı. Yeni prensibimiz ekonomiyi büyüten mükellefi ortağımız olarak gören ve güven anlayışı ile çalışan bir yapıdır. Müdürlerimiz masa başında durmak yerine mükellefi gezecek, ekonomiyi takip edecek ve sorunları çözecek” dedi. Osman Arıoğlu, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Türkiye’de ileri teknoloji kullanımında öncü bir kuruluş olduğunu ifade ederken mevcut çalışma prensibinin bu teknolojiden yeterince yararlanamadığını ifade etti. Arıoğlu yeni dönemde insanı insanla değil teknoloji ile kontrol edip denetimlere etkinlik kazandıracaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious