Verticilium zeytinleri yeniden tehdit ediyor

Verticilium zeytinleri yeniden tehdit ediyor.35840
  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Özellikle geçen yıl çok görülen ve zeytin ağaçlarını yapraklarından başlayarak köküne kadar kurutan "verticilium" hastalığı, havaların ısınmasıyla yeniden görülmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl bu hastalık sebebiyle yüzlerce zeytin ağacının kuruduğunu belirten Çine Ziraat Odası Başkanı Davut Çetin, havaların ısınmasıyla hastalığın artacağından endişe duyduklarını belirterek yetkilileri göreve davet etti.

Hallaçlar, Dorumlar, Özeren, Altınova, Karanfiller ve Kasar köylerinde görülmeye başlayan hastalığın ilaçla tedavisi mümkün olmadığı için geçen yıl yüzlerce ağacın telef olduğunu söyleyen Çetin, "Geçen yıl bir ilaç üretilmesi için çalışma yapılmıştı. Sonucu, hastalık kış aylarında durduğu için bize bildirilmedi fakat hastalık yine hortlamaya başladı. Yazın kendini gösteriyor ve havalar soğuyana kadar bulaştığı bütün ağaçları kurutuyor" dedi.

Çetin, Ziraat Odası olarak bu konuda yapılacak çalışmalara her şekilde katılıp destek olacaklarını ifade etti. Bu hastalığın ilk defa 1946 yılında İtalya'da görüldüğünü kaydeden uzmanlar, Türkiye'de 1972 yılında tespit edildiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious