Vestel 1000 kişiyi işten çıkardı

Vestel 1000 kişiyi işten çıkardı.5847
  • Giriş : 04.12.2008 / 12:37:00

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde toplam işçi çıkarımı 2 bini geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel kriz mali kriz Türkiye'nin göz bebeği firmalarını etkilemeye devam ediyor. Bu firmalardan biri de Manisa'yı adeta teknoloji üssüne çeviren Vestel. Her ne kadar firma üretimde kısıtlamaya gitmese de çalışan sayısını azaltma kararı aldı. Bu kapsamda Vestel çoğu beyaz yakalı olmak üzere yaklaşık bin kişi ile yollarını ayırdı. Sadece Manisa'da 12 bin kişiye iş imkanı sağlayan Vestel'in bu kararı şehirde şok etkisi yarattı.

Öte yandan 70 firmanın bulunduğu Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde toplam işçi çıkarımı ise 2 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ise işçi çıkartmanın doğru olduğunu ancak kesin rakamı kendisinin de bilmediğini söyledi. "Vestel tam gaz üretime devam ediyor. İhracat rakamlarımız artıyor" diyen Yüngül, çıkarılan işçilerin mevsimlik olarak kapasite artışı dönemlerinde alınan işçiler olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Felaket tellallığı yapmanın anlamı yok. Kriz yok mu? Tabii ki var, hatta Allah'ı var. Ama biz böyle bir dönemde harıl harıl çalışıyoruz. Üretimde kısıtlamaya gitmedik. 12 bin kişiye iş imkânı sağlıyoruz. Ancak krize karşı da ebette ki önlemlerimiz alacağız. Diğer işçilerin varlığını ve üretim gücümüz korumak için bazı dönemler böyle önlemler alınır" dedi. Whirpool ile askıya alınan ortaklık anlaşmasına da değinen Yüngül, bu konuda üretim alanında çalışmalar devam etse de firma ortaklığı konusunda iki tarafın süreci beklemeye aldığını ifade etti.

SANAYİ BÖLGESİNDE 30 BİN KİŞİ VAR

Manisa Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri ise her firmanın ortalama yüzde 10 ile yüzde 30 arasında küçülme bekleniyor. 30 bin kişinin çalıştığı Manisa Organize sanayi Bölgesi'nde bugüne kadar 2 bin kişinin işine son verildiği bilgisini veren yetkililer, krizin özellikle Avrupa pazarına çalışan firmaları vurduğunu söyledi.

YABANCILARIN GÖZ BEBEĞİ

Öten yandan Manisa OSB, altyapı hizmetleri ve sunduğu avantajlar nedeniyle Çinli yatırımcılar tarafından dünyanın yatırım yapılabilir en iyi 10 sanayi bölgesi arasında gösteriliyor. Yine Manisa 200 Avrupa şehri arasında "yatırım için en ideal maliyetli şehir" seçildi. Bugün bölgede 80 firma ve 30 bin çalışan bulunuyor.

Manisa OSB'ye yatırım yapan yabancı ve yabancı ortaklı firmalar şunlar:
Manisa OSB'deki yabancı yatırımlar: Indesit, Commital Isı, Bitron (İtalya), Bosch (Almanya),Rexam, Imperial Tobacco (İngiltere), Ecm Minibar (İspanya), Componenta Döktaş (Finlandiya).

Yabancı ortaklı firmalar: Hayes Lemmerz Jantaş, Hayes Lemmerz İnci, İpek Kağıt (ABD), Oerlikon Teleset (İsviçre), Messer Aliğaz (Almanya), Çukurova Kimya (Panama), Vestel Elektronik, Selkasan (Hollanda), Ruba Fermuar (Belçika), Daussan Çukurova (Fransa), Tire Kutsan (Avusturya).

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*