Veteriner ilaçlarına sıkı kontrol

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Halk sağlığını tehdit eden veteriner ilaçlarının gelişigüzel yazılması ve satılmasının önüne geçilmesi için önemli bir adım atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İl Tarım Müdürlüklerine gönderilen reçete örnekleri çoğaltılarak veteriner hekimlere dağıtılmaya başlandı. Bundan böyle veteriner hekimler üzerinde seri ve sayfa numarası olan reçetelerin dışında ilaç yazamıyor. Uygulama ile bir kaç fayda birden sağlanacak. İlaç israfı önlenecek, gelişigüzel veteriner ilaçların satılması engelenecek ve kullanılmasıyla ortaya çıkan gıda kirliliğinin önüne geçilecek.

Türkiye'nin 6 yıldır AB'ye et ve süt ürünlerini ihracatını engelleyen 'veteriner ilaçların düzensiz kullanımı' konusu sona erdi. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı 'reçetesi olmayana vetirener ilaçları verilmemesi' uygulamasının ardından bu konudaki istismarı engellemek için 'resmi reçete' uygulaması başlattı. Üzerinde veteriner hekim, hayvan sahibi, hayvanda kullanılacak ilaçmların tedavi yolu, dojazajı, uygulanma süresi, miktarı, ilaçların arınma süresi bilgilerini içeren reçetede ayrıca takip için seri ve sayfa numarası yer alıyor. Hasta hayvanı tedavi süresince titiz bir şekilde izlenmesini sağlamaya imkan veren reçete ile bu süre zarfında hayvanın etinden ve sütünden faydalanılması da engelliyor. 3 nüsha halinde yazılacak reçetetinin 1. nüshası hayvan sahibinde, 2. nüshası reçete düzenleyen hekimde ve 3. nüshası da ilaçlı yemin hazırlanması durumunda yemi hazırlayacak yem fabrikasında kalacak. Zaman zaman Tarım İl Müdürlükleri'nde görevli veteriner hekimler denetleme yapacak. Reçete 5 yıl boyunca saklanacak. Zirai ve hayvansal ürünlerde normalin üstünde ilaç kalıntısı rastlanması durumunda başta hayvan sahibi ve veteriner gibi sorumlular hapis cezasına çarptırılacak. 5197 sayılı Gıda Kanunu doğrultusunda sorumlular hakkında 3-6 ay arasında hapis cezasını öngörüyor.

Veteriner hekimlerde resmi reçete uygulamasına geçilmesinden memnun. Hayvan sağlığı konusunda sorumluluğun üretici ve veteriner hekim arasında paylaşıldığını kaydeden hekimler, uygulamanın güvenli gıdaya doğru önemli bir adım olduğunu vurguluyorlar. Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, 'resmi reçete uygulamasının' devrim niteliğinde olduğunu söyledi. Halk sağlığını yakından ilgilendiren ve büyük sorunların yaşandığı bu konuda böyle bir karar alınmasının çok önemli ve olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti: "Kontrolsüz veteriner ilaçları kullanımı ülkemizde çok büyük bir sıkıntıydı. Çünkü hayvan sahibi gelip gelip isteği ilacı alıp hayvanına verebiliyordu. Resmi bir evrak olmadığı içinde bu hayvanın ilaç arınma süresi bitmeden etinden ve sütünden yararlanılıyordu. Bu da insan sağlığına büyük zarar veren zehirli gıdaların tüketilmesine sebep oluyordu. Reçete kontrolü ile bu durum ortadan kalkıyor. Reçeteler 5 yıl zorunlu saklandığı için geriye doğru izlenebilirlik imkanı da sağlıyor. Bunun yanında da veteriner ilaçların kullanımı ile ilgili de doğru istatistiki bilgilerde elde edilmiş oluyor. Ancak iyi bir kontrol gerekiyor."

Türk Veteriner Hekimler Birliği Konsey Başkanı Mustafa Altuntaş, resmi reçete uygulamasının güzel bir gelişme olduğunu, ancak bu konunun topyekün ele alınması gerektiğini söyledi. Altuntaş, veteriner ilaçlarının üretim ve dağıtımının da kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizerek, "Veteriner ilaçların üretimi ve dağıtımı da çok önemli. Bu iki hususta da önlem alınmalı. Resmi reçete uygulaması hayvan ve gıda sağlığı üzerinde olumlu katkısı olacaktır. Ancak veteriner ilaçları konusu topyekün ele alınmalı, baştan sona doğru gidilmelidir. " ifadesini kullandı.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Nilay Etiler' göre reçete uygulaması halk sağlığına olumlu katkı yapacak. Et ve süt ürünlerindeki veteriner ilaç kalıntılarının zehirlenme ve bir çok hastalığa sebep olduğunu belirten Etiler, şu bilgilerin altını çizdi:

"Veteriner ilaçların arınma süresi bitmeden hayvanın etinden ve sütünden yararlanılmasıyla ilaç doğrudan insan bünyesini etkiler. Bu ilaçlar çeşitli kimsasallar içerir ve kansere kadar neden olan rahatsızlıklara yol açabilir. Besinlerle alınan veteriner ilaç kalıntıları zamanla vucütta birikerek özellikle sakat doğumlara sebep olabilir. Bir çok organı hırpalar, hatta kısmı felçlere neden olur. Sinir sistemini etkileyerek yorgunluk ve halsizlik gibi yan tesirler gösterebilir."

Reçete kontrolünün sağlıklı gıdaya doğru önemli bir yaklaşım olduğunu ifade eden Etiler, asıl olanın halkı hasta edip tedavi etmeye çalışmak değil, sağlığını korumak olduğunu dile getirerek, bunun da temiz bir gıda ile mümkün olabileceğini belirtti.

Baltacıoğlu, besicilik çiftliği sahibi Gürsel Baltacı, standart reçete uygulamasının olumlu olduğunu söyledi. Bilinçli bir üretici olma yolunda düzenlemenin yerinde olduğunu düşündüğünü ifade eden Baltacı, "Denetim altına alınan veteriner ilaçları sayesinde gereksiz ilaç kullanımı olmadığı için işletmelerimiz ekonomik kazanç sağlayacak, masraflar azalacak. Hayvan veteriner kontrolünde tedavi edilmesinden dolayı da hayvan kayıplarında azalma meydan gelecek. En önemliside güvenli gıdalar üretilerek halk sağlığı korunmuş olacak." diyerek uygulamaya destek verdi.

Baltacı, tedavi gören hayvanın ilaç arınma süresi bitmeden etinden ve sütünden yararlanılmasının resmi reçete ile ortadan kalktığını belirterek, ancak yararlanıldığının belirlenmesi durumunda ise hem hayvan hem de veteriner hekimin sorumlu olduğunu kaydetti. Kanunun hapis cezası getirmesinin caydırıcı olduğunu ifade eden Baltacı, "Aklı başında olan bir üretici bu gereksiz riske girmez." dedi. Baltacı, hayvandaki ilaç arınma süresi bitine kadar en azından dökülen sütün bir miktarının devlet tarafından karşılanması, ölen hayvanında ücretinin ödenmesinin üreticiyi rahatlatacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious