'Veto edebiliriz'

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kosova'nın bağımsızlığının tanınması anlamına gelen Birleşmiş Milletler teklifini veto edebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Putin uluslararası kuralların tüm ülkelere eşit uygulanması gerektiğini belirterek, hükümetinin bu öneri konusunda veto yönünde hareket edilmesini isteyebileceğini ifade etti.

Kosova'da uygulaması düşünülen statü değişikliğinin Gürcistan'ın özerk bölgeleri olan Güney Osetya ve Abhazya konusunda düşünülmemesini eleştiren Putin, Kosova'nın BM'de bağımsızlığının tanınmasının eski Sovyet ülkelerinde yer alan etnik bölgelerde sınır tartışmalarını tetikleyeceği uyarısında bulundu. Daha önceki konuşmalarında da Kosova'nın bağımsızlığı ile Gürcistan ve Moldova'ya ait özerk bölgelerin bağımsızlıkları arasında bağlantı kuran Putin, KKTC'nin Türkiye tarafından tanınmasını da örnek olarak göstermişti.

BM'nin aracılığı ile sürdürülen müzakerelerde Sırbistan ve Arnavut nüfusun çoğunlukta yaşadığı Kosova bölgesi arasında önemli mesafeler katedildi. Rusya dışında tüm ülkelerin Kosova'nın bağımsızlığını desteklediğini belirten kaynaklar, 1999 yılından bu yana BM'nin yönetiminde olan Kosova bölgesinin yıl sonunda yeni yönetime devredilebileceğini belirtiyorlar.

BM'de bir dizi temaslarda bulunan Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadic de, Kosova'ya otonomi verilmesini desteklediklerini, bunun ötesinde bir bağımsızlık verilmesinin tüm balkanlarda ve etnik sorunların bulunduğu bölgelerde yeni çatışmaların çıkmasına neden olabileceğini iddia etti. ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice ile de görüşen Tadic, ABD askerinin Sırbistan'da operasyon yapmasına izin verilmesi konusunda özel bir anlaşma da imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious