Vetolu paket aynen geçti!

  • Giriş : 27.05.2007 / 09:13:00
  • Güncelleme : 27.05.2007 / 10:17:09

TBMM, Anayasa maddelerinde değişiklik yapılması hakkında kanunu kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Anayasa Komisyonu, Anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkında kanunu, aynen kabul etti.

Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerde sert tartışmalar yaşandı. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, değişikliğin sistemde ve Anayasa'da anarşi oluşturacağını ve sistemde 2 ayrı baş olacağını ileri sürdü.

AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün ise Cumhurbaşkanının iade gerekçelerinde hukuki değil siyasi gerekçeler sunduğunu ve Cumhurbaşkanının taraflı davrandığını söyledi.

Cumhurbaşkanının 7 yıldır eylem ve işlemlerinde tarafsız olmadığını ifade eden Akgün, ''Hukuka işkence yapılmamış olsaydı bugünkü sıkıntılar olmazdı. Kimi mahkemeye gitti, kimi hızını alamayıp bildiri yayınladı. Cumhurbaşkanı seçilemez hale geldi'' dedi. Akgün, yapılan Anayasa değişikliğine karşı çıkmanın "halkın iradesine karşı olmak" anlamına geldiğini ve yaşanan süreçte Meclis dışı güçlerden medet umulduğunu dile getirdi.

CHP Adana Milletvekili Ziya Yergök ise Anayasa Değişikliği ile sistem değişikliği yapılmak istendiğini ancak bu sistemin dünyada eşi benzeri olmadığını savundu.

Yasanın tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından yasanın maddelerine geçildi.

Sezer veto etmişti

Cumhurbaşkanı Sezer Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi, milletvekili genel seçimlerinin 5 yerine 4 yılda bir yapılması ve TBMM Genel Kurulu'nun her durumda 184 milletvekiliyle toplanmasını düzenleyen Anayasa değişiklik paketini veto etmişti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin rejim yönünden sakıncalı sonuçlar doğurabileceğini gerekçe olarak göstermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious