Veysel Ateş'in duruşması ertelendi

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Şemdinli olayları ile ilgili yargılanan PKK itirafçısı Veysel Ateş'in avukatı Yurdakan Yıldız'ın hava muhalefeti gerekçesi ile Van'a gelmediği gerekçesi duruşma yarına ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde olaylarının yıl dönümünde yapılacak olan karar duruşması gelmesi gereken Ateş'in avukatı, Ankara'daki hava muhalefeti nedeni ile uçakların kalkmadığını gerekçe göstererek duruşmaya katılmayacağını mahkemeye faks geçti.

Saat 14:20'de başlayan duruşmada müdahil avukatları bu gerekçeye itiraz ederek, duruşma başlamadan Ankara'dan Van'a 2 uçak indiğini sanık avukatının savunma hakkını kötüye kullandığını savundu.

Avukatlardan Dincel Aslan, sanık avukatının gerekçesini kabul etmediklerini belirterek, duruşmaya katılma görevini yerine getirmeyen avukat yerine mahkemenin baroya yazı yazarak avukat tayin etme talebinde bulundu.

Veysel Ateş ise avukatının olmadığı için savunmasını yapmayacağını söyledi. Ateş, müdahil avukatlarının olayların tarihini meşrulaştırma gayreti içinde olduğunu savunarak, "Bunlar tarih peşinde koşuyor. Ben bunlara başka bir tarih hatırlatayım. 1989 yılında Hakkari'nin Yüksekova Akyaka köyündeki katliam tarihi var. O tarihi tüm dünya biliyor. Bunlar sahtekar." suçlamasında bulundu.

Müdahil avukatı Sedat Töre, Ateş'in 'sahtekar' kelimesinin hakaret olduğunu ve duruşma salonunda sarfedildiği için Cumhuriyet Savcısı'nın suç duyurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

Mahkeme heyeti duruşmayı sanık Veysel Ateş'in avukatının katılması için yarın saat 11:30'a erteledi.

Duruşma nedeni ile adliye çevresinde sabah saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşmaya CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan'da katıldı. Duruşma, Mahkeme Başkanı İlhan Kaya, üye hakimler Muharrem Ballı, Eşref Aksu ve Savcı Metin Dikeç tarafından yürütüldü

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 günü PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanmasından sonra olayın failleri olarak yargılanan astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz 18 Haziran 2006 günü yapılan duruşmada 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezası almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious