Veysel Eroğlu: "Büyük Menderes Nehri'ni kurutacağız"

Veysel Eroğlu:
  • Giriş : 31.03.2008 / 00:01:00
  • Güncelleme : 30.03.2008 / 23:58:31

Veysel Eroğlu: Büyük Menderes Nehri'nin kurtulması için her türlü gayreti sarf edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ''Büyük Menderes Nehri'nin bir an önce kurtulması için her türlü gayreti sarf edeceğiz'' dedi.

Partisinin Aydın İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Bakan Eroğlu, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel ile birlikte partiye yeni katılan 20 kişinin rozetlerini taktı.

Daha sonra Aydın İl Özel İdaresinde yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katılan Eroğlu, buradaki konuşmasında, Aydın'da 50 yıldır yapılamayan Büyük Menderes Nehri'nin ıslahını DSİ'nin bütün makinelerini seferber ederek 2 yılda bitirdiklerini ve artık nehirde taşkının olmadığını söyledi.

Aydın'da inşaatını hızlandırdıkları İkizdere Barajı'nı kısa sürede tamamlayacaklarını bildiren Eroğlu, Çine Barajı'nda da gövdenin yüzde 90'ının bitirildiğini belirtti.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

''Anayasada zeytinle ilgili 'Zeytin, orman ağacı değildir' diye yanlış bir karar var. Bana göre yanlıştır. Zeytinden güzel orman ağacı olur mu? Zeytin, fevkalade faydalı, her şeyinden istifade ettiğimiz bir ağaçtır. Dolayısıyla bununla ilgili hukuki problemlerin, üreticilerimizin de yardımıyla çözülmesi gerekiyor. Bunu yapamazsak, artan nüfusun zeytinyağı ve zeytin ihtiyacını Suriye'den, Tunus'tan, İspanya ve İtalya'dan karşılamak zorunda kalırız.''

-BÜYÜK MENDERES NEHRİ'NDEKİ KİRLİLİK-

Büyük Menderes Nehri ile ilgili olarak AB tarafından desteklenen bir projeyi uygulamaya koyduklarını ifade eden Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

''Büyük Menderes Nehri'nin bir an önce kurtulması için her türlü gayreti sarf edeceğiz. Büyük Menderes Nehri'nde kirlilik hala devam ediyor. Nehri ıslah ettik, kirliliği önlemek için de büyük bir eylem planı hazırlıyoruz. İnşallah bu proje hayata geçecek. Bunun da takipçisi ben olacağım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious