Veysel Eroğlu: Enerjide dışa bağımlıyız

Veysel Eroğlu: Enerjide dışa bağımlıyız.16981
  • Giriş : 14.10.2008 / 17:23:00

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, hidroelektrik santrallerin önemine ilişkin ''Enerjide dışa bağımlıyız; petrol yok, doğal gaz yok. Yerli kaynakları azami ölçüde değerlendirmeliyiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.

CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, Doğu Karadeniz Bölgesinde kurulan hidroelektrik santralleriyle ilgili gündemdışı söz aldı. Santrallerin ''bilimsellikten uzak'' inşa edildiğini ileri süren Baytok, ''Denetim mekanizması yok. Cansuyu oranı bilinmiyor. Bölgede lisans ticareti başlamış. Lisansla rant sağlanması kabul edilemez'' dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, CHP'li Baytok'un konuşmasına cevap verdi. Eroğlu, Gelişmiş ülkelerde hidroelektrik üretim potansiyelinin yüzde 70-90 oranında değerlendirildiğini, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 20-30 civarında olduğunu kaydetti.

''Enerjide dışa bağımlıyız, petrol yok, doğal gaz yok; yerli kaynakları azami ölçüde değerlendirmeliyiz'' diyen Eroğlu, hidroelektrik santrallerinden (HES) 2007'de 30 milyar kilovat/saat, bugün itibariyle ise 47 milyar kilovat/saat elektrik üretim kapasitesine ulaşıldığını bildirdi.

Türkiye'nin yıllık 130 milyar kilovat/saat hidroelektrik üretme kapasitesi bulunduğunu belirten Eroğlu, ''Türkiye, hidroelektrik üretim potansiyelini değerlendirmelidir. Şimdiye kadar bin 500'e yakın HES müracaatı yapıldı. HES, doğal gazdan üretilen elektrikten daha ucuza maloluyor'' diye konuştu.

Santralların kurulmasında bazı eksikliklerin olabileceğine dikkati çeken Eroğlu, santral inşaatından çıkan hafriyatı çevreye dökenlere ceza kesildiğini bildirdi.

Lisansların belli süreler için geçerli olduğunu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından verilen lisansların denetlendiğini belirten Eroğlu, fizibilite ve ÇED raporları incelendikten sonra lisansların verildiğini söyledi.

Eroğlu, 2 ay önce 61 HES'in temeli atıldığını, bunların yıllık 12 milyar kilovat/saat elektrik üretebileceğini belirterek, ''Yerli potansiyellerimizin değerlendirilmesi açısından hepimizin bu yatırımları savunması gerekir. Potansiyelimiz olan 130 milyar kilovat/saatlik hidroelektrik üretiminin 2013'ün sonuna kadar ülkemize kazandırılacağını ümit ediyorum'' diye konuştu.

MHP Niğde Milletvekili Mümin İnan, Niğde çiftçisinin sorunlarını gündeme getirdi. İnan, ''Çiftçi hasta, tedbir alınmazsa yok olacak. Çiftçinin ürünü tarlada kaldı'' dedi.

AK Parti Sinop Milletvekili Abdurrahman Dodurgalı ise Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle söz aldı. Din görevlilerinin sorunlarını dile getiren Dodurgalı, din-medya ilişkisine denetim getirilmesi, bunun için Diyanet İşleri Başkanlığına yetki verilmesi gerektiğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*