Viacom, Google ve Youtube'a dava açtı

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Amerikan eğlence dünyasının dev şirketlerinden Viacom, Google ve onun tarafından satın alınan Youtube'a yayın haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bünyesinde MTV ve Paramount Pictures gibi şirketleri bulunduran Viacom, Youtube'u "kendisini ve işbirliği yaptığı Google'ı zenginleştirmek için, hayranların yaratıcı çalışmalara olan düşkünlüğünü sömürerek karlı bir iş yapmakla" suçladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada "Kendi sitesindeki trafiği artırmak ve lisansız ürünleri satmak üzerine kurulu bu çalışma şekli, açık bir şekilde illegaldir ve telif hakkı yasaları ile çatışmaktadır" denildi.

New York eyalet mahkemesine suç duyurusunda bulunan Viacom, Google ve Youtube'u "Bilerek aşırı şekilde telif haklarını ihlal etmekle" suçladı. Geçtiğimiz ay bir açıklama yapan Youtube yönetimi, Viacom'a ait 100 binden fazla içeriği, bunu önlemeye yönelik bir sistem olmadığından dolayı kaldıracağını duyurmuştu.

Youtube, Google tarafından satın alındıktan sonra ise yayınladığı içeriklerin telif haklarını almaya ve yapımcılarla anlaşmaya yönelik girişimlerini artırmıştı.

Youtube, şu ana kadar da binden fazla "içerik sağlayıcı" ile anlaştığını duyurmuştu. Youtube'un anlaşma yaptığı şirketler arasında BBC, NBC, CBS ve Fox gibi dünyaca ünlü kanallar bulunuyor.

Ancak Viacom ise yaptığı açıklamada, Youtube ile "şirketin kanunsuz çalışma şeklini durdurmak için yapılan fakat sonuçsuz kalan birçok görüşmeden sonra Youtube'u dava etmekten başka şansı kalmadığını" belirtti.

Açıklamada şöyle devam edildi: "Aslında Youtube yönetimi, sitesinde yer alan telif hakkı ihlallerini önlemekten kaçınmıştır. Bu şekilde sitede kendisi için büyük bir trafik ve gelir oluşturmaktadır. Böylece de hak ihlallerini kontrol etme yükünü ve maliyetlerini ihlale maruz kalan şirketlerin üzerine yıkmaktadır."

Viacom şirketinin elinde MTV ve Paramount Pictures'ın yanı sıra Nickelodeon, Comedy Central ve dünya genelinde 130'un üzerinde televizyon kanalı ile birlikte çok sayıda internet adresi ve Dreamworks stüdyoları bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious