Vicdan testi ile düpedüz ayrımcılık yapılıyor

  • Giriş : 21.01.2006 / 00:00:00

AGİT'te faaliyet gösteren insan hakları örgütü Helsinki Yurttaşlar Derneği Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde Müslümanlara uygulanan vicdan testinin ayrımcı yönünün "tartışılacak hiç bir tarafı olmadığını" belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

HCA Almanya temsilcisi Beate Roggenbuck yaptığı değerlendirmede, "Bu tür projeler genelde iptal ile sonuçlanır. Vicdan testinin de yakın zamanda devrileceğini umuyoruz." dedi. Baden-Württemberg eyaleti İçişleri Bakanlığı'nın sene başından beri uyguladığı 30 soruluk vicdan testinin Alman kamuoyunda sert tepkilere yol açtığına dikkat çeken Roggenbuck, "Siyasette de ciddi muhalefet oluştu. Berlin'de bu vicdan testine karşı çıkan önemli isimler var." hatırlatmasını yaptı.

HCA temilcisi, örgüt içinde konu ile ilgili istişare yaptıklarını ancak resmi bildiri yayınlamaya gerek görmediklerini belirtti. Roggenbuck, uygulamanın ileride Almanya'nın diğer eyaletlerinde de yayılması durumunda Helsinki Yurttaşlar Kongresi'nin konuya müdahil olacağını belirtti.

CİHAN'a konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Amnesty International Berlin görevlisi Wolfgang testin ayrımcı yönünün tartışmasız olduğunu ifade etti. Grenz, "Bu haliyle, tartışılacak bir tarafı yok. Bütün yabancılara uygulansa belki tartışılabilirdi. Ancak Doğu Avrupa'dan gelenler normal vatandaşlık prosedürüne tabi tutulurken Müslümanlara potansiyel terörist muamelesi yapılıyor." tespitinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious