Vicdanı olan İsrail askerleri de varmış

Vicdanı olan İsrail askerleri de varmış.18806
  • Giriş : 14.01.2009 / 08:54:00

İsrail’de Siyonistlerin cinayetine ortak olmamak için, masum insanları öldürmeyi reddederek Gazze’ye gitmek istemeyen bir İsrailli yedek asker 14 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrailli yedek askerlerin bir bölümü önceki günden itibaren kara operasyonuna katılmak üzere Gazze'ye girerken, bir yedek asker “Filistinli sivillerin öldürülmesini” protesto ederek, savaşmak yerine 14 gün hapis yatmayı tercih etti. İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin internet sitesindeki habere göre kimliği açıklanmayan asker, Gazze saldırılarının başladığı günden beri savaşmak istemediği için ceza alan ilk asker oldu.

İsrail saldırılarının başladığı 27 Aralık'tan beri savaşa katılmak yerine hapis yatmayı tercih eden 10 askerin de emirlere uymamaktan dolayı yargılanacağı bildirildi. Gazze'de savaşmak istemeyen İsrailli Yüzbaşı Noem Levna, Filistin haber ajansı Maan'a yaptığı açıklamada, “17 gün içinde aralarında yüzlerce çocuğun da bulunduğu 900 Filistinliyi öldürdük” dedi. Masum insanları öldürmenin meşru gösterilemeyeceğini söyleyen Levna, “İsrail 'Ne kadar çok saldırırsak her şey o kadar iyi olur' diyor. Ancak Gazze'de ektiğimiz nefret ve öfke gelecekte bizi bulacak” diye konuştu.

Bir sivil toplum kuruluşunun yasal danışmanı olan avukat Michael Sfard, ordunun yedeklere savaşa katılma çağrısı yapmasının ardından 8 yedek askerin kendisine başvurarak bu konuda danıştığını bildirdi. 8 askerden üçünün Gazze Şeridi'ne girmeyi reddettiği, bunlardan ikisinin komutanlarıyla uzlaşmaya vararak birlikleriyle savaşa katılmaktan muaf tutuldukları kaydedildi.

İsrail'de Gazze'den dönen ve savaşı yaşamış askerlerin oluşturduğu “Courage to Refuse” (Reddetme Cesareti) örgütü, geçen hafta Haaretz'de yayımlanan bildirilerinde, İsrail askerlerine Gazze'deki sivil hedeflere yönelik saldırılara katılmama çağrısı yapmıştı. Sivil halkın öldürülmesini “yasadışı ve ahlak dışı” olarak tanımlayan örgüt, çocukları öldürerek güvenliğin sağlanamayacağını vurgulayarak, masum insanların kanını dökmeyi reddetmenin tüm İsrail askerlerinin hakkı ve görevi olduğunu belirtti.

Öte yandan İsrail'de savaşın başlamasından bu yana ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenen savaş karşıtı gösterilerde yaklaşık 700 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Cumhuriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*