Vicdanları ne diyor?

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Arap dünyası, siyasî olarak yalnız bıraktığı Lübnan’a para yağdırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail saldırıları sonucu 30 milyar dolardan fazla zarara uğrayan Lübnan için kesenin ağzını açan ülkelerin başını, Ortadoğu’da ABD’nin en stratejik müttefiki olarak bilinen Suudi Arabistan çekiyor. Suudi Arabistan şu ana kadar 1 milyar doları Lübnan Merkez Bankası’na olmak üzere toplam 1,5 milyar dolar yardımda bulunurken, ikinci sırada yer alan Kuveyt de 500 milyon doları Merkez Bankası’na olmak üzere Lübnan’a toplam 820 milyon dolar vereceğini duyurdu.

Yardımda başı çeken Suudi Arabistan, İsrail’e yönelik sert ifadeler kullanmasına ve son olarak bu ülkeyi “insanlığa karşı suç işleyen ülkeler” listesine almasına rağmen İsrail’in tek destekçisi ABD’yi ülkesindeki istikrarın en önemli unsuru olarak görüyor. Aynı şekilde Suudi kraliyet ailesinin de ABD’nin çeşitli kentlerinde on milyarlarca dolar yatırımı bulunuyor. Suudi Arabistan’ın bu ülkedeki toplam yatırımı 1 trilyon dolara yaklaşıyor. Uzmanlar, Suudi kraliyet ailesi gibi gücünü ABD’den alan pek çok Körfez ülkesinin de İsrail saldırıları karşısında Lübnan’a yaptıkları yardımların Arap rejimlerine karşı başta Arap dünyası olmak üzere tüm dünyada başlayan öfkeyi bertaraf etme amacı taşıdığını belirtiyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi ülkelerin basını da kraliyet mensuplarının milyonlarca dolarlık yardım haberleriyle dolu. Bu arada Irak gibi işgal altında bulunan bir ülkenin bile ABD ve İngiltere’nin toplamına yakın yardımda bulunması dikkat çekici.

Yaklaşık üç milyon nüfusu ve 10,5 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile Malatya’dan bile küçük olan Lübnan’ın en büyük gelir kaynaklarından birini, başta S. Arabistan ve Körfez ülkelerinden olmak üzere yabancı yatırımlar oluşturuyor. Bu yatırımlar ülke gayri safi milli hasılasının yüzde 10-13’ünü oluşturuyor. S. Arabistan, 40 milyar dolar dış borcu ve 14 milyar dolar da döviz rezervi bulunan Lübnan’ın para birimi ‘pound’un değer yitirmesini önlemek için sık sık bu ülke merkez bankasına da yardımda bulunuyor. Bu yardımların 1990’dan beri aralıksız sürdüğü ifade ediliyor.

Lübnan için maddi yardım konusunda seferber olan Arap ülkelerinin Filistin konusundaki tutumları ise çok farklı. Özellikle ABD’nin baskılarıyla Filistinlilere yardımda gevşek davranan Arap ülkelerinin işgal altındaki bu topraklara yaptığı yardımların miktarının birkaç yüz milyon doları geçmediği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious