Vicdanlarıyla başbaşa bırakıyoruz

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

CHP'li vekil Anadol, AK Parti milletvekilleri için ''Onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Lübnan'a asker gönderilmesi konusunda AK Parti iktidarının tam bir teslimiyet içinde olduğunu savunarak, AK Parti'nin 50-60 milletvekilinin de muhalif saflarda yer almasıyla kabul edilmeyen 1 Mart tezkeresinin ardından artık ABD'ye karşı direnme gücünün olmadığını iddia etti.

Anadol, Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası İzmir Şubesi'nin genel kurulunda yaptığı konuşmada, hükümetin Lübnan'a asker gönderilmesi için TBMM'ye sunduğu tezkereyi eleştirdi.

ABD'nin Irak'a gerçekleştirdiği harekat öncesi, Meclis'e sunulan ve kabul edilmeyen tezkereye değinen Anadol, bu tezkerenin Meclis'ten geçmemesiyle Türkiye'nin çok büyük bir felaketten kurtulduğunu savundu.

Anadol, bu tezkerenin geçmiş olması halinde Türkiye'nin, bugün hala ve gelecekte de hiçbir zaman çıkmayacak olan ABD askerinin adeta işgali altında olacağını ileri sürerek, şunları kaydetti:

''Eğer bu tezkere geçseydi, Doğu ve Güneydoğusu ile Trabzon'u ile Marmaris'i ile İstanbul'u ile Türkiye, Amerikan ordusunun işgali altına girecekti. Ayrıca Mehmetçik kanı dökülecek, Mehmetçiğin kanı çöl kumuyla karışacaktı ve sanki Doğudan, Güney Doğu'dan gelen tabutlar yetmiyormuş gibi Irak'tan gelen tabutlarla Türkiye matem havasına bürünecekti.

Bugün ise Amerika'ya söz verip 1 Mart tezkeresini geçiremeyen AK Parti'nin, çünkü o zaman 50-60 AK Parti milletvekili de bize katılmıştı, şimdi Amerika'ya direnme gücü bitti.''

ABD YÖNETİMİNİN ''ILIMLI İSLAM'' SÖYLEMİ

Anadol, ABD yönetiminin Türkiye için sarf ettiği ''ılımlı İslam'' söylemine de işaret ederek, bunun tesadüfi bir söylem olmadığını, ABD'nin Türkiye'de girmek istediği yönetim modelini tarif ettiğini ifade etti.

ABD'nin ''ılımlılık'' ile ülke içindeki ılımlı uygulamayı değil, ''Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır gibi Amerika'nın güdümünde olan yöneticilerin iş başında
bulunduğu iktidarı'' kastettiğini öne süren Anadol, şöyle devam etti:

''Söyledikleri bu. Şimdi tam kendilerine göre yöneticiler hazır. O kadar teslimiyet içindedirler ki Erbakan bile isyan ediyor, (Bir ağabeyiniz olarak
söylüyorum, Lübnan'a asker göndermeye oy kaldırırsanız, gelen Mehmetçik tabutlarının altında ezilirsiniz). Bunu, Erbakan söylüyor. Ama bunlar sadece emeğe karşı tecavüzde değil, her konuda teslimiyetçi, dünyada esen küresel rüzgarın etkisinde filan değiller, emrindeler.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious