Vicdansız Yunanistan güvenliği!

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Yunan Sahil Güvenlik botunun denize bırakıp kaçtığı kaçaklardan 6 tanesi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaçaklardan altısı boğularak hayatını kaybederken kayıp iki kaçağı bulmak için Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı bot ve teknelerin arama çalışmaları devam ediyor. Denize atılanlardan 31 kişi ise yüzerek karaya ulaşmayı başardı.

Kaçaklar ilk verdikleri ifadede yasadışı yollardan gittikleri Sakız Adası'ndan Yunanistan Sahil Güvenlik botuna bindirildiklerini ve Karaburun açıklarında elleri bağlandıktan sonra zorla denize atıldıklarını söyledi. Kurtarılan kaçaklar kendilerine yemek ve elbise veren Türklere teşekkür ederken, kendilerini denize atan Avrupa için, "Biz Avrupa'yı insanlara yardım ediyor buluyorduk ama öyle birşey görmedik. Bizi canlı canlı denize attılar. Bazılarımızın ellerini bağladılar. Biz Avrupa'yı resmen öldürücü olarak gördük. Ülkelerimize başı dik dönüp, yaşadıklarımızı anlatacağız." dedi.

Gece saat 04.00 sıralarında suhura kalkan Küçükbahçe köylüleri, sahilden Allahu Ekber, Lailahe İllallah sesleri ve yardım çığlıklarının gelmesi üzerine sahile koştu. Denizden çok sayıda kişinin yüzerek sahile geldiğini gören köylüler, yardım eli uzatarak kaçakları kıyıya çıkarttı. Küçükbahçe sakinleri, kaçaklara elbise ve yiyecek verip karınlarını doyurduktan sonra jandarmaya ve Sahil Güvenlik ekiplerine haber verdi.

Jandarmanın gelmesinin ardından sağ olarak denizden çıkarılan kişilerin kaçak yollardan Yunanistan'a geçmek isteyen 16'sı Tunus, 8'i Filistin, 5'i Irak, 2'si Lübnan vatandaşı olduğu belirlendi. Kaçakların içlerinden bazı kişilerin olmadığını söylemesi üzerine köyden bulunan bir tekneyle denizde arama çalışmalarına vakit kaybetmeden başlandı. İlk aramada 4 kişinin cesedi bulundu. Sahil Güvenlik ekiplerinin gelmesi üzerine yapılan aramada ise 2 kişinin daha cesedi çıkarıldı. Ölen 6 kişinin 4'ünün Tunus, 1'inin Cezayir, 1 kişinin ise Irak vatandaşı olduğu belirlendi. Sağ olarak kurtarılan kaçakların 39 kişi olduklarını söylemesi üzerine 2 kişinin bulunması için arama kurtarma çalışmaları sürdürülüyor.

Sağ kurtulan kaçaklar jandarmaya tercüman aracılığıyla verdikleri ilk ifadede Yunan Sahil Güvenlik teknesi tarafından kıyıya 400 - 500 metre uzaklıkta elleri bağlı bir şekilde denize atıldıklarını söyledi. İstanbul'dan Ege kıyılarına getirildikten sonra buradan Yunanistan'ın Sakız Adası'na götürüldüklerini ve gece yarısı 02.00 sıralarında Yunanistan'da güvenlik güçleri tarafından fark edilerek yakalandıklarını söyleyen kaçaklar, elleri bağlandıktan sonra Yunanistan Sahil Güvenlik botuna bindirilerek Türkiye'nin Karaburun açıklarında canlı canlı denize atıldıklarını anlattı.

Yüzerek kurtulmayı başaran Lübnanlı Muhammet Altı (34), "İki kişiyi gözümün önünde boğdular. Ellerimiz bağlı şekilde denize attılar. Can korkusuyla plastik kelepçeleri dişlerimizle açtık. Filistinli bir arkadaşım gözümün önünde öldü. Biz Avrupa'yı insanlara yardım eden biliyorduk ama öyle birşey görmedik. Resmen öldürücü olarak gördük." dedi.

Kendilerini denize atan Yunanistan güvenlik güçlerinin Müslüman olduklarını öğrendikten sonra davranışlarında daha farklılık olmaya başlandığını da kaydeden Altı, yüzmeyi iyi bilenlerin kurtulduğunu bilmeyenlerin ise hayatını kaybettiğini anlattı. Altı, "Araplar olarak başımız dik olarak memleketlerimize dönüp, yaşadıklarımızı anlatacağız." diyerek tepkisini dile getirdi.

Dehşet dolu anlardan sonra canlı olarak kurtulmayı başaran Tunuslu İsmail Seyfettin ise bilgisayar almak için geldiği İstanbul'da bir arkadaşına uyarak İtalya'ya gitmek için Yunanistan'a gittiğini söyledi. Yaklaşık 40 kişi olduklarını ve Yunanlıların kendilerini sahil güvenlik botuna bindirdiklerini anlatan Seyfettin, "Bizi karnımızı doyurmak için misafirhaneye götürüyorlar zannettik. Ama denizde bizi 10 dakika götürdüler, çok hızlıydık. Sonra Türkiye sahiline yaklaştıktan sonra durduk ve plastik kelepçeyle bağlayıp bizi denize attılar. Silahlarını doğrultup geri gelirseniz ateş açarız diyerek tehdit ettiler." dedi. Türkiye'ye ve Türklere çok teşekkür eden Tunuslu Seyfettin, "Burada karnımızı doyurup, elbise verdiler." diyerek bunu hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade etti.

Deniz kenarında bir restourantta yaşayan görgü şahidi Mehmet Karaca, ise "Sahur vaktinde denizde bir ışık gördük. Denizden müthiş bağırtılar geliyordu. 'Allahü Ekber' diye bağırıyorlardı. Jandarmaya haber verdik. Köyden bulduğumuz bir tekne ile insanları kurtardık." dedi.

Jandarmanın olayla ilgili çok yönlü soruşturması devam ederken ölen 6 kişinin cesedi otopsi için adli tıbba kaldırıldı. Sağ olarak sahile çıkmayı başaran 31 kişi ise işlemlerinin ardından sınırdışı edilmek üzere İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious