Vicdansızlar! VATAN

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

'Yeni açılacak hastaneye 750 YTL maaşla eleman alınacak' diye ilan veren simsarlar, başvuran gençleri fena dolandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Yeni açılacak özel bir hastaneye, 750 YTL maaşla elaman alınacaktır." ilanda, SSK güvencesi, yemek ve yol masrafı, sabit mesai saatleri gibi cazip "artılar" da sıralanırken; adres olarak Kadıköy Bahariye Caddesi'nde bir apartman dairesi gösterildi. Çoğunluğu kadın, onlarca kişi, bu fırsatı kaçırmamak için, büroya gelerek iş başvurusunda bulundu. Şirket sahibi görünümündeki dolandırıcılar, vatandaşlardan "ön kayıt parası" olarak 50 YTL aldı. Ardından, çeşitli evrakların yanı sıra anlaşmalı olduklarını belirttikleri Kadıköy'deki Özel Atakan Kliniği'nden sağlık raporu almalarını istedi. İşe girme umuduyla söylenen her şeyi harfiyen uygulayan adaylar; Kadıköy Hasırcıbaşı'nda bulunan kliniğin yolunu tuttu. Klinik de bir apartman dairesiydi. Kapısında herhangi bir tabelası bile yoktu. Ancak, başlarına gelecekleri akıllarına getirmeyen adaylar; içerdeki doktor ve hemşire görünümündeki şebeke elemanlarına muayene oldu, 50 YTL vererek sağlık raporunu aldı.

Aşı da yaptılar!

İş başvurusunda bulunanlara, inandırıcılığı artırmak için, "Hepatit B, Hepatit C ve tetanoz aşısı" olduğu söylenerek aşı da yapıldı. Böylece aldıkları sağlık raporu ile birlikte evraklarını büroya veren mağdurlar, birkaç gün bekletildi. Ardından, içlerinden 200'ü telefonla arandı ve 4 Haziran günü, mülakat için Kadıköy Aden Hotel'de olmaları istendi. Birçok kişiye ise, şartları uygun olmadığı için ön elemeyi geçemedikleri söylendi.

Elemeyi geçenleri, sabah saatlerinde otele giderek beklemeye başladı. Kızlar, saçlarını, makyajlarını yaptırmıştı. Herkes en iyi kıyafetlerini giymişti. Kalabalık karşısında şaşıran otel yönetimi ise, toplantı yapılacağına dair herhangi bir rezervasyon bulunmadığını belirtti. Adaylar, yine de umutlarını kırmadı ve otelin yemek salonunda beklemeyi sürdürdü. Fakat, saatler geçmesine rağmen gelen giden olmadı. Böylece dolandırıldıklarını anlayan mağdurlar polise başvurdu.

Topluca Kadıköy İskele Polis Merkezi'ne giden mağdurlar buradan da Kadıköy Adliyesi'ne yönlendirildi. Polisin yaptığı araştırma da söz konusu büro adresinde kimsenin bulunmadığı, kliniğin de boşaltıldığı tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious