Vicdansızların yaptığına bakın!

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Operasyonda yakalanan şebekenin kanser tedavisinde kullanılan ve bin YTL'ye satılan ilaçların sahtesini yaparak piyasaya sürdükleri bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'un da aralarında bulunduğu 6 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda yakalanan şebekenin kanser tedavisinde kullanılan ve bin YTL'ye satılan Altuzan ve Norecon isimli ilaçların sahtesini yaparak piyasaya sürdükleri bildirildi.

Şebekenin hazırladığı sahte ilaçların da dağıtım şirketlerince yapıldığı saptandı. İl ve ilçe sağlık müdürlüklerinde görevli bazı kişilerin ecza depoları ve ilaç dağıtım şirketlerinde yapılan denetlemelerde görevlerini yapmayarak usulsüzlükleri görmezden geldikleri belirtildi. Yetkililer, ecza depoları ile eczanelerin denetlenmesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle sahte ve kaçak ilacın önüne geçilemediğini öne sürdüler. Operasyon düzenlenen eczanelerin ellerinde kalan tarihi geçmiş ilaçları tekrar dağıtım şirketlerine vererek ilaçları satmış gibi gösterdikleri bildirildi. Ayrıca, ilaçların saklanma ve transfer işlemlerinde gerekli kurallara uyulmadığı belirtilerek, otobüs bagajlarında sağlıksız ortamda ilaç sevkiyatı yapıldığı saptandı. İlaçların bu şekilde bozulma sürelerinin hızlandığı kaydedildi. Polis, internet üzerinden ilaç satın alan hastaları uyararak, bu ilaçların sahte ya da kullanım tarihi geçmiş ilaçlar olabileceği konusunda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious