Video oyunu oynayan cerrah daha başarılı

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

ABD'de yapılan bir araştırmada, video oyunu oynayan cerrahların laparoskopik ameliyatlardaki becerilerinin arttığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Laparoskopik ameliyatlar, küçük bir kesikten kalem gibi ince bir cihazla girilerek yapılıyor. Bu cihazdan bilgisayara yansıyan görüntülerle cerrah ameliyatı yapıyor.

Araştırmada, video oyunları ile laparoskopik ameliyattaki beceri arasındaki bağlantının, cerrahın laparoskopik ameliyattaki eğitim ve deneyimiyle bu konudaki becerisi arasındaki bağlantıdan daha güçlü olduğu belirtildi.

Araştırma, New York'taki Beth İsrail Tıp Merkezi'ndeki 33 cerrah arasında yapıldı. Haftada en az üç saat video oyunu oynayan 9 cerrahın, hiç oynamayan 15 cerraha oranla yüzde 37 oranında daha az hata yaptığı, yüzde 27 daha hızlı olduğu ve ameliyat becerisi testinden yüzde 42 oranında daha başarılı çıktığı saptandı.

Araştırmanın, bilgisayar oyunlarının el-göz koordinasyonunu, görsel dikkati ve derinlik algılamasını artırdığı yönündeki daha önceki araştırmaları desteklediği kaydedildi.

Araştırmayı kaleme alanlardan Dr. James Rosser, video oyunlarının, cerrahların eğitiminde pratik bir yöntem olarak kullanılabileceğini söyledi.

Bilim adamları, çocukların uzun saatler bu oyunları oynamasının sakıncalı olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious