Video paylaşım sitesi ölüm getirdi

Video paylaşım sitesi ölüm getirdi.15940
  • Giriş : 16.02.2009 / 18:41:00

İtalya'da 4 yıl önce hayata geçen video paylaşım sitesi `Youtube'nin gençler üzerindeki olumsuz etkisi gündeme gelmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha önce sitede yayınlanan orta dereceli okullarda çekildiği belirlenen vahşet içerikli görüntüler kamouyundan yoğun tepki alırken, şimdi de bir gün içinde sitede videolerını yayınlamak isteyen 4 gençten birinin ölümü ve üçünün ağır yaralanması tartışmaları iyice tırmandırdı. Konunun hükümet gündemine de taşınması da gündeme geldi.

Torino kentinde 14 yaşındaki iki genç, eğlenmek amacıyla akıllara durgunluk veren bir yönteme başvurdu. Vücutlarına benzin döken ve kendilerini ateşe veren gençleri yaşıtları olan bazı arkadaşları da cep telefonuyla videoya aldı. Amaçları sadece birkaç saniyelik görüntü alıp Youtube paylaşım sitesine göndermek olan gençlerin hesapları tutmadı. Bir anda alevler içinde kalan gençler, acı içinde haykırmaya başlayınca, arkadaşları durumun şakadan çıktığını anladı. Arkadaşları ve çevreden yetişenler olaya müdahale etti. Hemen hastaneye kaldırılan gençlerden birinin vücudunun yüzde 60'ında ağır yanık olduğu belirtildi.

Başkent Roma yakınlarındaki Latina kentinde ise 18 yaşındaki Marco İannaccone ve 25 yaşındaki ağabeyi Stefano İannaccone, katıldıkları bir partide aşırı alkol aldı. Kardeşlerden Marco İannaccone direksiyone geçerken, ağabeyi Stefano İannaccone de cep telefonuyla, kardeşinin sarhoş haliyle araç kullanışını videoya almaya başladı. Amaç yine aynıydı. Video görüntülerini Youtube paylaşım sitesine göndereceklerdi. Ancak bu macera uzun sürmedi. Marco, alkolun etkisiyle direksiyon hakimiyetini kaybetti, araç şarampole yuvarlandı. Kazada Marco ağır yaralandı, ağabeyi Stefano ise hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*