Villa tipi hapishane

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin AB standartlarına uygun teknik donanıma sahip ilk T tipi (Teknoloji) cezaevi Ümraniye'de hizmete girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

En fazla 12 kişilik dubleks koğuşlarda, müzik yayınından televizyona, sıcak suyu bulunan banyosundan mutfağına kadar her türlü imkan mevcut.

Türkiye'nin AB standartlarına uygun teknik donanıma sahip ilk T tipi cezaevi Ümraniye'de hizmete girdi. Önümüzdeki günlerde sayısı artırılacak olan T tipi cezaevinde, güvenlik bilgisayar teknolojisi ve kamera sistemiyle sağlanıyor. Göz taramasıyla kapıların açılıp kapandığı ceza infaz kurumunda mahkûm ve hükümlüler için de gerekli rahatlık sağlanmış. En fazla 12 kişilik dubleks koğuşlarda, müzik yayınından televizyona, sıcak suyu bulunan banyosundan mutfağına kadar her türlü imkan mevcut. Ümraniye'de geçtiğimiz ay hizmete başlayan Türkiye'nin ilk ve tek T tipi ceza infaz kurumu basına tanıtıldı. Adeta uzay üssünü andıran güvenlik merkeziyle korunan ceza infaz kurumunda, mahkûm ve hükümlülerin daha iyi ıslah olabilmesi için gereken her şey düşünülmüş.
KORİDOR RESİM ATÖLYESİ

Mahkûm ve hükümlülerin kaldığı bölümde A, B ve C olmak üzere 3 blok bulunuyor. Demir kapılarla çevrili bloklar arasındaki koridorlar adeta resim atölyelerini andırıyor. Mahkûmların yaptığı resimler sehpalarla birlikte koridorlarda sergileniyor. Koridorlarda ayrıca, mahkûm ve hükümlülere haftada bir görüşme izni verilen ankesörlü telefonlar bulunuyor. Bölümde biri kapalı, diğeri ise açık olmak üzere iki spor salonu, protokol koltukları deri olan 100 kişilik konferans salonu, okuma- yazma, İngilizce ve Kur'an kursunun verildiği 7 derslik ile 3 tane de meslek edindirme odası bulunuyor. Ayrıca, şimdilik kitap sayısı az da olsa geniş bir kütüphanesi de mevcut. Hapishane yetkilileri, kütüphanelerinin daha da zenginleştirilmesi için kitap bağışı beklediklerini duyurdu. Doğalgaz sistemiyle ısınan ve mahkûmların alış veriş yapmalarına olanak sağlayan marketin de bulunduğu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda, bir pratisyen hekimin görev yaptığı revir, diş ünitesi ile bir psikolog da hasta mahkûmlara hizmet veriyor.

UZAY ÜSSÜ GİBİ

Giriş çıkışları göz tarama sistemiyle sağlanan ceza infaz kurumunun iç ve dış güvenliği ise 101 kamerayla sağlanıyor. İçerde oluşturulan ve adeta uzay üssünü andıran Güvenlik Odası'ndan kontrol edilen kameralar, tespit edilen bir olumsuzlukla anında devreye girip alarm vererek görevlilerin müdahale etmesini sağlıyor.

Göz taramalı güvenlik

Ceza infaz kurumuna gelen ziyaretçiler, kantini, çocuk parkı ve emzirme odalarının bulunduğu bekleme salonunda ağırlanıyor. Kimlik bilgileri bilgisayara kaydedilen ziyaretçilerin, kamera vasıtasıyla çekilen fotoğrafları bilgi bankasına ekleniyor. Daha sonra ise ziyaretçi odasına kadar giden yolda bulunan kapıların açılmasını sağlayacak olan “Göz tarama kaydı” gerçekleştiriliyor. Kayıt sonrasında, gruplar halinde içeri girebilen ziyaretçiler, bankalarda olduğu gibi numara sırasına göre içeri alınıyor. Ziyaretçi veya avukat görüşme odalarına gidecek olan kişiler, koridorlara konulan demir turnikelerden, göz tanımla işleminden sonra içeri girebiliyor.

Dubleks koğuşlar

904 kapasiteli ceza infaz kurumundaki koğuşlar da oldukça dikkat çekici. 3 ayrı bölümdeki koğuşların hepsi dubleks. Tek, iki veya en fazla 8 kişilik koğuşların alt bölümde, mutfak, banyo, tuvalet ve havalandırma koridoru bulunuyor. Koğuşlara hafta sonları tam gün, hafta içi ise sabah ve akşamları birer saat sıcak su veriliyor. Koğuşların üst katı ise yatakhane olarak kullanılıyor. Günlerini alt bölümde geçiren mahkûm veya hükümlüler, kablolu yayın yapan televizyon izleyebiliyor, iki frekansı bulunan radyo da dinleyebiliyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious