Villepin: Irak savaşının galibi İran

Villepin: Irak savaşının galibi İran.15640
  • Giriş : 27.06.2008 / 08:34:00

Fransa'nın eski başbakanı Dominique de Villepin, İran'ın Irak savaşının en büyük galibi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Latin Amerika ülkelerini gezen ve ziyaretleri çerçevesinde Peru'nun başkenti Lima'da ''el Comercio'' gazetesine demeç veren de Villepin, "Irak savaşının en büyük galibi İran'dır. İran, Irak'taki Şiilerle birlikte savaşın yarattığı düzensizliğin ve bölgede artan terörün de yardımıyla durumdan yarar sağladı" dedi.

Koalisyonda yer alan ülkelerin, bütün yabancı birliklerin ülkeden ne zaman çekileceği konusunda açıklama yapmadığı müddetçe, Irak'ta hiçbir şeyin mümkün olmadığı görüşünü dile getiren Dominique de Villepin, "Irak'ın egemenliği Iraklılar tarafından açıkça ifade edilmediği müddetçe, Iraklılar kendilerini sorumlu hissetmeyecekler" ifadesini kullandı.

Eski Başbakan, "Irak'ta egemenliğin kaybedilmesinin, içerideki siyasi yaşamda Kürtler, Şiiler ve Sünnilerin durumdan faydalanmasına olanak sağladığını ve her grubun kendi stratejilerini benimsediğini" de belirterek, "İslam ile Batı, büyük ülkelerle büyük dinler arasında bir diyalog eksikliği, bir anlayış ve bir saygı eksikliği var ve aslında en çok da buna ihtiyacımız var. Biraz daha fazla diyalog için de Batı'daki korku ve güvensizlik hissinin artmasını engellemek lazım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious