VIP umreye VIP hocalar olur mu?

VIP umreye VIP hocalar olur mu?.21481
  • Giriş : 25.03.2008 / 22:06:00

Diyanet'in geçen yıl başlattığı ve bu yılki umre programına da aldığı “VIP umreciye, VIP hoca” uygulaması tartışma konusu oldu. Tartışma ilahiyat profesörlerini de böldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkanlığının lüks otellerde konaklayacak işadamı ve bürokratlar için “zamanları kısıtlı gerekçesiyle eşlik etmeleri için tanınmış din adamları görevlendirilmesi” uygulamasına Türkiye’nin önde gelen din adamları ve kurumun eski başkanları şiddetli biçimde tepki gösterdi. Diyanet ise uygulamasını “bu tipte umre yapanların zamanı kısıtlı olduğu için daha işlevsel hizmet vermek amacıyla bunu yapıyoruz. Bu nedenle 2008 yılında hac programımızı böyle şekillendirdik” diye savunma yaptı.

Böyle hacı olunmaz!

BİZİM ZAMANIMIZDA YOKTU

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz: Bizim zamanımızda böyle bir ifade yoktu. Biz insanların, maddi durumlarına göre umre düzenlemesi yapmıştık ama bunu yaparken, ‘lüks sınıflara tanınmış din adamı rehberlik eder’ diye bir ifadede bulunmadık. ‘Filan yerde kalanlara uzmanlaşmış din adamı vereceğiz, kaliteli hizmet vereceğiz’ olmaz. Doğru bulmuyorum. İster lüks yazılmış olsun, ister normal yazılmış olsun vatandaşın hepsine din hizmetini eşit bir şekilde vermek gerekir. Böyle bir ayrım olmaması lazım.

ZENGİN-FAKİR AYRIMI:

İlahiyatçı Prof. Dr. Süleyman Ateş: Uygulamanın ne olduğunu tam olarak bilmiyorum, ona bakmak lazım. Ama, camiye mevkii girmez. Kâbe’de bütün insanlar ahiretteki duruma benzerler. Orada ne sultan, ne zengin ne de fakir var. Bu uygulamayı doğru bulmuyorum. Belli gruba tanınmış din görevlisi. Böyle şey olabilir mi?”

BAZILARI SOKAKTA YATIYOR:

Diyanet’in eski başkanlarından Tayyar Altıkulaç. Herkes aynı otelde kalmıyor. Bazıları da sokakta yatıyor. Bu eşitlik değil, imkan meselesi.

DİYANET: İŞLEVSEL OLDU

Bu gruptakilerin zamanları kısıtlı olduğu için onlara daha işlevsel hizmet verilmesi anlamında bu uygulama yapılıyor. Ama bu demek değil ki umreye giden diğer vatandaşlarımıza görevli verilmiyor. Onlar için de kendilerine yardımcı olmaları için kaliteli din görevlilerimiz bulunuyor. Bunun parayla alakası yok, sadece zaman açısından daha işlevsel olunması için böyle bir uygulama yapılmaktadır.”

ÖZEL TÜRK AŞÇI GİDECEK

Vatandaşlarımızın damak zevkine uygun yemek yapılması için bundan böyle umre ziyaretlerinde de Türk aşçılar görevlendirilecek. Diyanet’in bu kararı almasında, Arap aşçıların yemekleri yağlı, aşırı derecede baharatlı ve acı yapmaları etkili oldu. Vatandaşların talebi üzerine alınan karara göre, Türk hacı adaylarının kaldığı otel ve binalarda anlaşmalı Türk aşçılar görev yapacak

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious