Viranşehir'de fuhuş kol geziyor

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Fuhuş çeteleri gözünü Viranşehir'e dikti.İlçenin kayalıkları, yabancı uyruklu genelev kadınlarının müşterilerini kabul ettiği alanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açık hava randevu evi

Dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu Urfa'nın Viranşehir ilçesine fuhuş çeteleri dadandı. Bir yıldır büyük şehirlerden getirilen çoğu yabancı uyruklu hayat kadınları, ilçede büyük ilgi görüyor görmesine ama, halkın tepkisi infial düzeyinde.

Aldığı göçle nüfusu 200 binlere dayanan Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesi, fuhuş batağına saplanmış durumda. Son bir yıldır fuhuş çetelerinin gözdesi haline gelen ilçenin tarlalarında, kayalıklarında her gece 40-50 arabalık konvoylar oluşuyor. Çoğunluğu Rus, Azeri, Moldovalı ve bir kısmı da Türkiye'nin çeşitli genelevlerinde çalışan kadınlar ilçeye Antepli Mehmet ve ismi bilinmeyen ama çeteler arasında "A" olarak anılan çete liderleri tarafından getiriliyor. E-90 Karayolu'nun Mersin'den başlayan ve Habur Sınır Kapısı'na kadar uzanan hattında minibüslerle doldurulan hayat kadınları, gece 03.00-04.00 arasında şehire sokuluyor. İlçenin Ceylanpınar ve Karacadağ yolu üzerindeki boş arazileri ve kayalıkları mekân edinen çeteler, müşterilerini de yine aynı mekânda ağırlıyor. Viranşehir Emniyet Müdürlüğü kayıtlarına göre, ilçede 300 tane evde izinli olarak fuhuş yapılıyor. İlçede fuhuşun yaygınlaşması, zührevi hastalıkların artmasını da beraberinde getirmiş. AB tarafından yapılan Üreme Sağlığı Projesi'nin sonuçlarına göre ilçedeki erkekler birden fazla kadınla, çok sayıda cinsel ilişkide bulunuyor. Yaygınlaşan fuhuşla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Viranşehir Belediye Başkan Vekili Zühre Tatlı, ilçedeki kadınların büyük kısmının kocalarının bu kadınlara gittiğini bildiğini söylüyor. Tatlı, birçok kadının kocalarından bulaşıcı hastalık kaptığını, ama hastalığının farkına bile çok sonra vardığını anlatıyor. Tatlı'ya göre kadınlar, kocalarının kabahatlerini gizlemekten yana bir eğilim içindeler. Bu bilgiler, BM Türkiye Temsilciliği tarafından yapılan araştırmayı da doğruluyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan araştırmanın sonuçlarına göre, Urfalı kadınların neredeyse yarısının eşlerinin aldatmasını normal karşıladığı ortaya çıkmıştı. 10-25 YTL arasında değişen fiyatlarla çalışan kadınlar, ilçede çok talep görüyor. Gün içinde ilçenin değişik caddelerinde salınarak, arz-ı endam eyleyen kadınlar, geceleri de mahallelere 300-400 metre uzaklıktaki Burç Kayalıkları, Sulutepe Göleti, Şair Nedim Ortaokulu'nun arkasındaki arsa ile ilçe merkezindeki boş inşaatlarda müşterilerini kabul ediyor. Üç ayrı şebekenin çalıştırdığı kadınlar, Burç Kayalıkları'nda müşterilerini ağaçların altında bekliyor. Pazarlık yapıp anlaştıktan sonra da, uygun bir kayanın arkasına geçiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious