Virüs, cep telefonlarında

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Rusya'da cep telefonlarını etkileyen virüs görüldü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Virüs bulaşan telefonlar kullanıcının kontörleri bitene kadar otomatik olarak mesaj göndermeye başlıyor. Faturalı hat kullanmayan Rus telefon şirketleri abonelerin cep telefonları merkezlerinden ya da otomatik makinalardan yaptıkları nakit ödemelerle çalışıyor. Abonenin hattına yüklediği kontör bitene kadar otomatik mesaj gönderen virüsler için antivirus programı henüz geliştirilemedi.

İlk defa Rusya'da görülmeye başlayan cep telefonu virüsünün 20 binden fazla çeşidi bulunuyor. Uzmanlar özellikle Bluetooth özelliği bulunan telefonların daha çok etkilendiğini belirterek, virüsten etkilenmemek için telefonların bu özelliğinin kapatılmasını öneriyorlar. Özellikle metro ve toplu ulaşım araçlarında veri transferi yapılmamasını öneren uzmanlar bu yolla virüsün kolayca yayılabildiğini belirtiyorlar.

İnternette dolaşan virüsler konusunda da uyarıda bulunan bir başka uzman Anna Vlosova Rusya'da toplam maillerin yüzde 60-80 civarında spam mail trafiğinden oluştuğunu belirtti. Uzman spam maillerin bir çoğunun hedefinin kullanıcıların şahsi bilgilerine ve banka hesaplarına ulaşmak olduğu uyarısında bulundu. Eylül ayında 11 kişi kişisel banka hesaplarına girildiği gerekçesi ile savcılığa suç duyurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious