Vista ile gelen yenilikler

Vista ile gelen yenilikler.11486
  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Microsoft’un 20 milyar dolarlık harcama yaparak ürettiği yeni işletim sistemi Vista dün Türkiye ile birlikte 70 ülkede satışa sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Windows Vista ve 2007 Office sisteminin bilgisayarlarda yepyeni bir dönem başlatacağını belirten Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, şunları söyledi: "Eskiden teknolojiler ülkemize 6 ay ya da 1 yıllık gecikmelerle gelirdi. Şimdi ürünlerin tanıtımlarını dünyadan önce biz yapıyoruz. Dünya üzerindeki milyonlarca insan güne, vazgeçilmez bir verimlilik aracı olarak gördüğü bilgisayarının başına oturarak başlıyor. Microsoft da kurulduğu günden bu yana bu aracı zenginleştirmek, kullanıcıların hayatında fark yaratmak için çaba gösteriyor. 2007, bu çabada önemli bir dönüm noktası. Hem Microsoft ve Microsoft Türkiye hem de Windows ve Office kullanıcıları için. Sabah olduğunda yine bilgisayarlarımızın karşısına geçeceğiz, yine ofis programlarımızı çalıştıracağız. Ama bu kez Microsoft Windows Vista ve 2007 Microsoft Office sistemi farkıyla."

EN BÜYÜK PROJE: Microsoft’un şimdiye kadar geliştirdiği en büyük proje ve yatırım olma özelliğini taşıyan Microsoft Windows Vista ve 2007 Microsoft Office sistemi daha önceki tüm sürümlerinden farklı yenilikler getiriyor. Hem kurumların hem de tüketicilerin verimliliğini artıracak ve yaşamlarını değiştirecek yenilikler getiren Vista, üç boyutlu tasarımı ve üstün güvenlik özellikleriyle dikkat çekiyor. Windows ’95’ten beri en yenilikçi işletim sistemi olma özelliği taşıyan Microsoft Windows Vista, kişiselleştirilebilen ayarlarıyla fotoğrafları organize etme, bilgisayar üzerindeki dosyaları arama, elektronik ortam üzerinde birçok kişiyle iletişim kurma ve birlikte çalışma gibi değişik imkanları da beraberinde getiriyor.

65 DOLARDAN BAŞLIYOR: Microsoft Windows Vista, ikisi iş odaklı yönetim özellikleri sunan ve dördü de ev kullanımına yönelik olmak üzere altı farklı versiyon olarak piyasaya çıktı. Bu ürünlerin Türkiye’deki satış fiyatları 65 dolar ile 400 dolar arasında değişiyor. Vista Starter, Vista Basic ve Premium bireylere yönelik versiyonlarken, Vista Enterprise kurumların işlerini kolaylaştıracak. Vista Ultimate ise, tarihte ilk kez olmak üzere hem kurumsal hem de bireysel özellikleri kapsayan tek bir paket olarak satın alınabilecek. Windows Vista, kullanıcıların bilgileri görüntüleme, bulma ve düzenleme konusunda kendilerini güvenli hissetmesine yardımcı olmanın yanı sıra bilgisayar kullanımını denetlemesine olanak sağlayacak biçimde tasarlandı. Windows Vista’nın görsel zenginliği, ortak pencere öğelerini azaltmak yoluyla kullanıcının ekrandaki içeriğe nasıl erişeceğini düşünmektense içeriğe odaklanmasını sağlıyor. Masaüstü çok daha bilgilendirici, kolay anlaşılır ve yardımcı hale geliyor. Ayrıca bilgileri daha anlaşılır hale getiren yeni araçlar sayesinde dosyaların içeriğini açmadan görmek, uygulama ve dosyaları hızla bulmak, açık pencereler arasında etkin olarak gezinmek, sihirbazları ve iletişim kutularını daha güvenli bir şekilde kullanmak mümkün hale geliyor.


Vista ile gelen yenilikler

ORTAK ÇALIŞMA: Vista’nın önemli özelliklerinden biri de aynı dökümanlar üzerinde birden fazla kullanıcının çalışmasına izin vermesi. Meeting Space adı verilen özellik ile bir bilgisayar ağı ortamında 10 kişiye kadar kullanıcı aynı döküman üzerinde çalışabiliyor.

BAĞIMSIZ DOKÜMAN: Bilgisayarınıza yüklediğiniz ve formatının ne olduğunu bilmediğiniz bir dökümanı kullanmak artık Vista ile mümkün olacak. Çünkü Vista, her türlü dökümanı ’e-döküman’ haline getiriyor. Bu sayede artık örneğin herhangi bir dosyayı açmak için bilgisayarınızda o dosyanın yaratıldığı programın yüklü olması gerekmiyor.

GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ: Vista ile birlikte önemli güvenlik özellikleri de geliyor. Vista’da bulunan İnternet Explorer 7, internette sörf yaparken girilen sitelerin güvenli olup olmadığını anlıyor ve size renklerle uyarıda bulunuyor. Eğer girilen site güvenli ise, adres çubuğu yeşil, güvenli değil ise kırmızı rengi alıyor.


Rakipleri Vista’yı AB’ye şikayet etti

WINDOWS Vista’ya ilk eleştiriler de gelmeye başladı. Kullanıcılarına üstün grafik kalitesi ve gelişmiş işlevselliğin yanı sıra Windows XP’nin en büyük derdi güvenlik sorununa da çözüm vaad eden sistem aşırı güvenli olmakla suçlandı. Bu arada, 2004’te haksız rekabet gerekçesiyle tazminata çarptırılan Microsoft, Vista için yeniden şikayet edildi. Vista, tıpkı Windows’un önceki versiyonlarında olduğu gibi uyumlu yazılım üretilmesini zorlaştırarak rekabeti engellemek ile suçlanıyor.

Vista için nasıl bir bilgisayar gerekiyor

WINDOWS Vista’nın standart versiyonunun kullanabilmek için bilgisayarların en az 800 MHz hızında bir işlemciye, 512 MB büyüklüğünde bir hafızaya de DirectX 9.0 uyumlu bir grafik kartına ihtiyacı bulunuyor. Eğer Vista’nın Premium sürümünü kullanacaksanız bilgisayarınızın işlemci hızının en az 1 GHz, hafızasının ise 1 GB olması şart. Premium için ayrıca, 40 GB büyüklüğünde boş sabit disk alanı, DVD-ROM sürücüsü, 128 MB hafızalı bir ekran kartı ve internet erişimi de gerekiyor.

Vista, çocukları ’Gözcü’ ile koruyor

MICROSOFT’un yeni işletim sistemi Vista’da, diğer Windows versiyonlarında da kullanılmaya başlanan ebeveyn kontrol programı ’gözcü’ de bulunuyor. Microsoft, internet üzerinden pornografi, savaş, uyuşturucu ve daha birçok başlıkta zararlı içeriği anlık olarak takip ediyor ve ulaştığı bilgiler sayesinde bir veri tabanı oluşturuyor. Binlerce zararlı içeriğe sahip site belirlenerek, "ebeveyn kontrol programı" üzerinden bu sitelere giriş engellenebiliyor. Oyunlar için başlatılan çalışmayla da şu ana kadar 1.500 oyunun zararlı içeriğe sahip olduğu belirlendi. Bu oyunlara yaş aralıklarına göre kısıtlama getiriliyor. Gözcü programı, Windows XP’de de kullanıcılara Microsoft tarafından ücretsiz olarak veriliyordu.

Türkiye ile İtalya arası internet bağlantısı koptu

TÜRKİYE ile İtalya arasındaki uluslararası internet bağlantısının bir bölümünü sağlayan, MEDTÜRK Denizaltı Fiber Optik Kablo Sistemi Marmara denizinde hasara uğradı. Türk Telekomünikasyon’dan yapılan açıklamada, Türkiye İtalya arasındaki MEDTÜRK Denizaltı Fiber Optik Kablo Sistemi’nin 3 gün önce Marmara denizinde hasara uğradığı bildirildi. Açıklamada, uluslararası internet bağlantısının bir bölümünü sağlayan hasar nedeniyle farkedilebilir bir aksaklık olmadığı kaydedildi.

En güvenli Windows

BUGÜNE kadar geliştirilmiş en güvenli Windows sürümü olacak biçimde tasarlanan Microsoft Windows Vista’daki yeni özellikler, kullanıcının kişisel bilgisayarını en iyi şekilde kullanmak için gereken denetimi ve güveni sağlamasını kolaylaştırıyor. Microsoft Windows Vista’daki Kullanıcı Hesabı Kontrolü, Windows Defender, Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı (MSRT), Windows Güvenlik Duvarı ve Windows Güncelleme bileşenlerinde yapılan iyileştirmelerin yanı sıra, Internet Explorer 7.0 Web tarayıcının korumalı modu bileşenlerinde kullanıcı güvenliğini büyük ölçüde artırıyor. Bu özellikler, zararlı yazılımların yüklenmesi ya da diğer bilgisayarlara saldırı için kullanılabilecek hayati Windows hizmetlerinin, dosya sistemi, kayıt, ağ ve diğer kaynaklarda zararlı faaliyetler gerçekleştirmesi olasılığını da sınırlandırıyor.

Vista, yeni dijital çağın anahtarı

MICROSOFT’un kurucusu ve patronu Bill Gates, şirketin, yeni işletim sistemi Windows Vista’yı dünya genelinde piyasaya sürdüğünü duyurdu. New York’ta Broadway’deki bir tiyatro salonunda yüzlerce gazetecinin katıldığı toplantıda konuşan Gates, "Vista, yeni dijital çağın anahtarıdır" dedi. Microsoft’un, Vista’nın piyasaya sürülmesi nedeniyle çok sayıda ülkede bugünden itibaren promosyon kampanyaları başlatması bekleniyor. Microsoft yetkilileri, Vista için şu ana dek boyutta büyüklükte bir pazarlama kampanyası yürüteceklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious