Viyana kapılarında Mehter Marşı

Viyana kapılarında Mehter Marşı.11994
  • Giriş : 20.06.2008 / 22:10:00

Ali Kırca'nın sunduğu Siyaset Meydanı'nda dün gece tarihi bir an yaşandı. Yüzyıllar önce Viyana kapılarına dayanan Mehter, yine sahnedeydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Show TV'de yayınlanan Siyaset Meydanı programında Türkiye'nin Hırvatistan ile oynayacağı çeyrek final maçı ile Türkiye'nin Avrupa Birliği macerası konuşuldu.

Avusturya Parlamento Binası önünden canlı yayın yapan Ali Kırca, izleyicilere bir sürprizi olduğunu belirterek Mehter'i takdim etti.

Kırca, "Belki de Viyana tarihinde ilk defa, Avusturya Parlamentosu'nun önünde bir Türk Mehter Takımı var. Hani o meşhur söylenir ya tarihten gelen Viyana kapılarına kadar gelen Mehter Takımı, şu anda Avusturya Parlamentosu'nun önünde bekliyor" dedi.

Mehter Takımı'nın Türkiye'den gelmediğini belirten Kırca, 40 yıl önce bu ülkeye göçen Türkler'in 3,5 yıl önce kurduğu Mehter Takımı'nı anons etti.

Müzikle ilgisi olmayan farklı mesleklerden farklı yaşlardaki Türkler tarafından kurulan Mehter Takımı, 1683'teki II. Viyana kuşatmasından 325 yıl sonra Avusturya Parlamentosu önünde gövde gösterisi yaparak bir ilki gerçekleştirdi.

Türk ve Hırvat gençler de Mehter Takımı'nın gösterisini ilgiyle izledi.

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious